Mieszkania dla seniorów coraz bardziej potrzebne

Autor: GOK
Kategoria: Inwestycje
Dodano: 20-05-2016
Dzielnica: BrakLokale dla seniorów będą potrzebne miastu już w najbliższych latach – są to mieszkania dość specyficzne: najczęściej niewielkie i na parterze, lub w budynku z windą. I Poznań chce takie budować.

Miasto Poznań szykuje się do powiększenia swoich zasobów mieszkaniowych, i to z uwzględnieniem wymagań osób starszych: w najbliższych latach chce wybudować około 1.3 tysiąca mieszkań, z czego 10-15 procent miałoby być dedykowanych starszym osobom. Jest to działanie o tyle potrzebne i pilne, że obecnie w stolicy Wielkopolski żyje około 124 tys. seniorów, a wciągu kilku lat ich liczba będzie się zwiększać. A te osoby dziś zajmujące mieszkania duże i nieraz na piętrach kamienic, mają coraz mniejsze możliwości, by utrzymać te lokale, i by swobodnie z nich wychodzić, lub wracać np. z zakupów. Dla starszych ludzi, którym samo chodzenie sprawia kłopot, codzienne pokonywanie schodów, by dostać się do mieszkania np. na poddaszu staje się udręką.

Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta miasta przyznaje, że przychodzą do niego na dyżury starsze osoby zainteresowane zamianą dotychczasowego mieszkania na mniejsze, nawet w postaci pokoju z łazienką i kuchnią, a także położone na jak najniższej kondygnacji – najlepiej na parterze, lub w takim budynku, w którym jest sprawna winda. I takich osób z czasem będzie coraz więcej: za kilka lat problemy mieszkaniowe będą się nawarstwiać, trzeba więc teraz dopasowywać mieszkania do potrzeb tej grupy.

Miasto patrzy zatem na miejskie kamienice pod tym kątem: w 2006 roku dziesięć lokali dla osób starszych wyodrębniono w wyremontowanym budynku przy ul. Dąbrowskiego, dalsze 31 przeznaczono dla osób starszych na mocy umowy z PTBS i TBS, a w 2007 roku 33 mieszkania pozyskano po wyremontowaniu bursy szkolnej. Wreszcie 141 mieszkań dla osób starszych powstało w trzech budynkach przy ul. Drewlańskiej i Grabowej, wzniesionych przez PTBS.

W miejskich planach do 2020 roku jest wybudowanie około 840 mieszkań, w tym lokali właśnie dla osób starszych. Miałyby one być w domach przy ul. Dymka, Hlonda, Opolskiej, Nadolnik, Bolka, Hulewiczów i Biskupińskiej. Ponadto kolejne mieszkania będą w domach wzniesionych na ul. Rubież i ul. Św. Wawrzyńca. Ocenia się, że co dziesiąte mieszkanie miałoby być przeznaczone dla osób starszych, choć Arkadiusz Stasica ocenia, że powinno tych lokali być więcej – około 15 procent wszystkich budowanych.

Nie sztuką jest jednak samo wybudowanie budynku np. na peryferiach: miasto chciałoby zapewnić mieszkania dla seniorów, rodzin wielodzietnych, dla wychowanków domów dziecka, ale musi patrzeć też na towarzyszącą infrastrukturę: dostęp do placówek służby zdrowia, oświaty, do komunikacji. Seniorzy są dobrymi partnerami miasta – płacą czynsz, dbają o swoje mieszkania i budynki, natomiast mieszkając w mieszkaniach chronionych nie są takim obciążeniem, niż byliby będąc pensjonariuszami domów opieki społecznej. W praktyce Poznań chciałby zapewniać mieszkania osobom starszym na mocy umów z deweloperami i spółdzielniami mieszkaniowymi, dotyczących inwestycji na miejskich gruntach.  


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze