Radio wystawia wnętrza dla... bezdomnych!

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 22-04-2016
Dzielnica: GrunwaldRadio kojarzy się przede wszystkim z dźwiękiem, a nie z obrazem – jednak przed wojną chciało dosłownie pokazać piękne obrazy, do tego w szczytnym celu.

Na wystawie „sztuka, kwiaty, wnętrze”, w targowym pawilonie 12 zostało w październiku 1936 roku urządzone stoisko poznańskiej rozgłośni, dedykowane możliwościom zagospodarowania pomieszczeń poznańskich kamienic. Na wystawie wśród przeszło 700 dzieł sztuki, wśród kwiatów, mebli, nakryć stołowych, zaprezentowano bowiem w dziale Wnętrz „28 zupełnie urządzonych pokoi z posadzkami parkietowymi i gumowymi, zupełnie urządzone łazienki, wzorowe kuchenki, wyjątkowo piękne meble, oświetlenie, ubranie okien, drzwi, itd.” Wszystko to nowoczesne, lecz nie ciężkie, dostosowane do mniejszych rozmiarów pokoi, jakie znajdujemy w teraxniejszym budownictwie”.Pokój urz ądzony przez rozgłośnię znajdował się więc w dobrym towarzystwie. 

Na wystawie zaprezentowano sposoby zdobienia pokojów za pomocą „tkanin, pięknych bardzo obrazów, malowanych na szkle, abażurów i lamp”, „blisko 40 stołów, tj. dwa razy więcej niż na Wystawie Warszawskiej, w której było 19 stołów”. Tym samym pokazano stoły przybrane m.in. w typach: „śniadanie na dzień srebrnych godów”, „I najskromniejszy posiłek winien być estetycznie podany”, „podwieczorek dziecinny na 10-lecie córeczki”, „herbatka u młodej mamusi”, czy „stare przedmioty maj swój urok”. Modne w drugiej połowie lat trzydziestych było zdobienie kwiatami, ręcznie malowaną porcelaną o nowoczesnych kształtach, wykorzystanie stylowych starych przedmiotów, a także użycie mebli „wyłącznie w naturalnym drzewie”. Meble złocone znikły zupełnie”. Meble do kamienicznych pokojów powinny być – jak zalecano lekkie, proste, i harmonijne, do tego nawiązujące do dawnych stylów.

Zysk z wystawy miał być przeznaczony na pomoc bezrobotnym, bilet był stosunkowo tani i kosztował 50 groszy.  


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze