Miasto sprzedaje kamienicę na Wildzie, ale jest pewien minus...

Autor: GOK
Kategoria: Aktualności
Dodano: 26-02-2016
Dzielnica: Wilda



Znany jest już termin przetargu na charakterystyczny budynek przy ul. Górna Wilda 106 – ma on zmienić właściciela 14 kwietnia br., ale miasto... nie wypełniło nakazu nadzoru budowlanego!

Jak już pisaliśmy, budynek wystawiono na sprzedaż, a wcześniej miasto miało wykonać szereg prac zabezpieczających go. Termin sprzedaży nie był jednak sprecyzowany, a prace – przeprowadzono tylko częściowo. Ich termin mija już niebawem i pewnie obciążą nowego nabywcę.

Przypomnijmy – kamienica przy ul. Górna Wilda 106, na styku z ul. Wierzbięcice jest „trzykondygnacyjną kamienicą z poddaszem użytkowym i parterową dobudówką oraz parterowym budynkiem handlowo-usługowym”, i ulokowana jest na obszarze, „na którym nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego”. Według Miejskiego Konserwatora Zabytków „budynek nie jest indywidualnie wpisany do rejestru zabytków, natomiast podlega ochronie konserwatorskiej jako element zespołu urbanistyczno-architektonicznego najstarszych dzielnic miasta Poznania wpisanego do rejestru zabytków pod nr 239 decyzją z dnia 6.10.1982 r.”. Oznacza to, że „na wszelkie zmiany w bryle i architekturze budynku jest wymagane pozwolenie konserwatorskie”. Choć „Miejski Konserwator Zabytków nie wnosi zastrzeżeń wobec zamiaru zbycia nieruchomości, zmiany funkcji budynku i przeprowadzenia remontu zgodnie z wymogami konserwatorskimi. Sprawa ewentualnej rozbudowy budynku lub jego modernizacji wymaga wnikliwego rozpatrzenia po przedstawieniu odpowiedniej dokumentacji projektowej”...

Przetarg odbędzie się 14 kwietnia 2016 roku o godz. 10.00 w sali sesyjnej nr S2 Urzędu Miasta Poznania, przy Placu Kolegiackim. Cena wywoławcza została określona na poziomie 1.200.000 złotych (wadium 120.000 zł).

Jest jednak jedna niewiadoma. W listopadzie 2011 Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego polecił: przemurować nadproża, sklamrować pęknięcia elewacji, naprawić i uzupełnić tynki elewacji, naprawić gzymsy, naprawić kominy ponad dachem, naprawić mury ogniowe, wymienić skorodowane rynny, rury spustowe i obróbki blacharskie, wzmocnić belki stropowe, wymienić uszkodzone i porażone elementy konstrukcji drewnianej dachu, wymienić oraz uzupełnić stolarkę okienną, naprawić tynki wewnętrzne, wymienić uszkodzone deski podłogowe, wymienić bramy wejściowe, wymienić zniszczone uszkodzone deski i noski uszkodzone na stopnicach, uzupełnić tralki na biegach, uzupełnić balustradę pomiędzy I a II biegiem klatki schodowej, wymienić instalację wodną i kanalizację ściekową. Termin wykonania tych prac wyznaczono na 31 maja 2016 roku – a więc minie już niedługo.

Do tej pory ZKZL zabezpieczył budynek przed dostępem osób postronnych, skuł luźne tynki elewacji, zamontował też zastawy zabezpieczające umocowane w ścianie budynku...

Nowy nabywca będzie więc musiał zrobić to, czego nie zrobiło miasto – na pewno jednak nie zdąży wykonać tego zgodnie z terminem. Miasto zatem w grudniu ubr. wystąpiło do PINB o przedłużenie terminu wykonania prac. Na razie nie opublikowano informacji o potencjalnej odpowiedzi.

Według ogłoszenia Urzędu Miasta, budynek kamienicy wybudowano w 1875 roku, a jej powierzchnia użytkowa wynosi 725,6 mkw, przy powierzchni zabudowy 342 mkw i kubaturze 4323,5 mkw. „W budynku znajdują się 3 lokale użytkowe (zlokalizowane na parterze) oraz 11 lokali mieszkalnych; fundamenty murowane; ściany konstrukcyjne: konstrukcja mieszana – ściany wykonane z drewna oraz cegły ceramicznej (widoczne pęknięcia podłużne, silne zawilgocenia belek drewnianych oraz muru, pomiędzy kamienicą a parterową dobudówką widoczne uszkodzenia mechaniczne ściany – wybite cegły, uszkodzona konstrukcja drewniana)". Stan techniczny jest zły. W drewnianych belkowych stropach występują ugięcia i wykrzywienia, miejscowe zagrzybienia i przegnicia drewna, ubytki w elementach składowych stropu), w budynku parterowym podwieszana konstrukcja z płyt gipsowo-kartonowych (widoczne uszkodzenia mechaniczne. Uszkodzone są też schody, dach, a także ściany działowe z cegły ceramicznej, na których widoczne są ubytki, zawilgocenia oraz zagrzybienia. W złym stanie jest też stolarka okienna, drzwiowa, wykończenie ścian, podłóg i sufitów, elewacja kamienicy i instalacje: domofonowa, elektryczna, wodno - kanalizacyjna, gazowa, telekomunikacyjna - instalacje są nieczynne, zdemontowane lub zdewastowane.

 


Komentarze

 • Przwodnik (Gość)13-01-2017, 18:01:55
  Ten budynek to przykład źle pojętej ochrony zabytków. Zburzyć tą ruderę, która nie reprezentuje żadnych wybitnych walorów artystycznych a tylko generuje koszty, bo jest w fatalnym stanie. Gdyby to była działka prywatna to pewnie już dawno ta buda poszłaby z dymem i stałby nowy budynek.
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.



Ostatnie komentarze