W Poznaniu prężnie działała stocznia!

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 13-02-2016
Dzielnica: Stare MiastoPoznań potrafił wykorzystać Wartę – plaża, kąpielisko, klub wioślarski, port rzeczny, a nawet stocznia: przy Drodze Dębińskiej 10 działała przed wojną Stocznia Łodzi Władysława Urbaniaka.

W swoich reklamach prasowych pan Urbaniak zapewniał, że „Stocznia Łodzi Władysław Urbaniak: wykonuje się łodzie wszelkich typów, jak: motorówki – ślizgowce – żaglówki – łodzie wioślarskie itd. oraz wszelkie przybory wioślarskie”, a także, że „dla klubów dogodne warunki kredytowe”. Stocznia prowadziła także produkcję różnych wyrobów z drewna, a można było się do niej też dodzwonić, wykręcając numer 33-54.

Firma znana była nie tylko w Poznaniu, o co dbał jej właściciel. W 1932 roku uczestniczyła ona w pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Kajakowej, Turystyki Wodnej i Wioślarstwa połączonej z targami, której organizatorem był Klub Wioślarski „Wisła” w Warszawie, w porozumieniu z Polskim Związkiem Kajakowym i Polskim Związkiem Żeglarskim. Jak czytamy na www.stero.pl, „wystawę zorganizowano w dniach od 17 kwietnia do 8 maja na terenach wystawowych „Bagatela” w Warszawie. Miała ona niezwykle bogatą ofertę zawartą w siedmiu działach, ogarniającą całokształt problematyki wodniackiej i o szerokiej skali rozpiętości tematycznej, w której kajakarstwo było jednym z fragmentów, zresztą bardzo znaczącym. Najbardziej okazałe eksponaty i największe stoiska należały do Stoczni Łodzi Władysława Urbaniaka z Poznania. Firma ta obok regatowych łodzi wioślarskich i jolek dała przegląd kilku typów kajaków. Uwagę zwracał luksusowy kajak kryty afrykańskim gabonem o mosiężnych okuciach, dwuosobowy i przystosowany do żagla (cena 420,- zł).

Zbigniew Zakrzewski również wspominał właściciela stoczni, trafiając w swoich wspomnieniach na Drogę Dębińską: „...Pod dziesiątym mieściła się posesja budowniczego Władysława Urbaniaka, obejmująca jego dom mieszkalny, składnice i stajnie. Urbaniak zawdzięczał karierę życiową własnej energii i pracowitości. Zaczął od skromnej pracy technika, olbrzymim wysiłkiem doszedł wkrótce do założenia przedsiębiorstwa budowlanego, uruchomienia stoczni łodzi i zbudowania tartaku w Mosinie. Urbaniak był starszym cechu budowniczych Strzecha, piastował też wiceprezesurę w Stowarzyszeniu Techników. Hitlerowcy obeszli się z nim i z jego rodziną w sposób szczególnie okrutny, zamordowali jego i jego starszego syna, żonę i córkę skazując na obóz w Ravensbruck”.

Dziś o stoczni pamiętają niektórzy poznaniacy, bo w internecie w opiniach dotyczących tego terenu można znaleźć takie wzmianki: „...Tam z tyłu na zdjęciu widnieje dom z dachówką przy Drodze Dębińskiej 10. To historyczny budynek i dawna siedziba przedwojennej STOCZNI ŁODZI Władysława Urbaniaka - najlepszej stoczni w RP budującej łodzie i jachty z drewna. Spoglądając na mapę miasta, łatwo jest zauważyć prostą drogę ze stadionu (obok DD 10) do... rzeki Warty! Wykwintny urbanista połączyłby te elementy w jeden kompleks i na miejscu stadiony umieścił Port Poznań, połączony kanałem ze śluzą z rzeką. W ten sposób mielibyśmy przepiękny wodny teren rekreacyjny z akwenem, mostem na Drodze Dębińskiej i kanałem. Gdyby do tego odtworzyć dawna Stocznie Łodzi, to mielibyśmy nie perełkę, ale diament w centrum Poznania”...


Komentarze

 • Magdalena Vindenes (Gość)13-06-2018, 08:06:14
  Mam zdjecie tego zakladu przedwojenne z pracownikami...
 • Przemo (Gość)01-09-2018, 22:09:12
  Przemysław Urbaniak wnuk Władysława Urbaniaka - będę zobowiązany za udostępnienie zdjęcia
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze