Miasto ma sześć lokali z zerowym czynszem na trzy lata!

Autor: GOK
Kategoria: Inwestycje
Dodano: 26-01-2016
Dzielnica: ŁazarzOsoby z ciekawymi pomysłami, konsekwentne w działaniu i chcące ożywić Łazarz mają szansę – miasto ma sześć lokali do wynajęcia, co więcej – w okresie trzech lat, za darmo!

Są to lokale przeznaczone na galerie, kawiarnie, pracownie sztuki, słowem – mające służyć kulturze. Do tej pory są pustostanami, kwalifikującymi się do remontu, choć w relatywnie dobrym stanie, udostępnione przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych dla potrzeb programu, inicjowanego m.in. przez Otwartą Strefę Kultury Łazarz. Dwa z nich mają wejście bezpośrednio z ulicy, pozostałe są lokalami na piętrze, na poddaszu lub w suterenie. Ulokowane są w kamienicach przy ul. Głogowskiej, Kanałowej, Łukaszewicza, Małeckiego i Strusia.

Gdy lokale te będą już przydzielone najemcom, ci będą musieli je wyremontować i zaadaptować do własnych potrzeb, na własny koszt, ale za to będą zwolnieni z czynszu przez trzy lata. Później dopiero będą musieli płacić czynsz, według rynkowych stawek. Choć może się też okazać, że gdy działalność przynosić będzie wyraźne korzyści dzielnicy, a inwestor poniósł na nią bardzo duże nakłady, kwestia obniżenia, a nawet dalszego anulowania czynszu będzie możliwa do rozważenia.

Te trzy lata mają pozwolić najemcom na wzmocnienie inicjatyw, utrzymanie działalności i utrwalenie jej w świadomości mieszkańców Łazarza, jednym słowem – na usamodzielnienie swojego biznesu. Wcześniej już miasto prowadziło podobny program, z tym, że wówczas ulga czynszowa trwała rok, była sprowadzona do złotówki, a jeśli działalność nie przyniosła spodziewanego efektu i najemca musiał opuścić lokal, to musiał ponieść karę umowną.

Nowym programem interesuje się już dwadzieścia podmiotów gospodarczych, a liczba ta zapewne jeszcze wzrośnie. Program ożywienia Łazarza przez zagospodarowanie pustostanów na cele kultury ma ruszyć już w lutym, a po wyłonieniu ich przyszłych gospodarzy, będą oni mieli pół roku na wyremontowanie swoich obiektów i rozpoczęcie działalności. O tym kto obejmie konkretny lokal, będzie decydować jedenastoosobowa rada programowa, składająca się z członków Rady Osiedla Łazarz, Otwartej Strefy Kultury Łazarz (po pięć osób) i przedstawiciela Biura Koordynacji Projektów Urzędu Miasta Poznania. Otwarta Strefa Kultury Łazarz będzie też niosła pomoc w ciekawej formie Inkubatora Kultury Pireus, niedawno otwartego, który udostępniać będzie sprzęt remontowy, sprzęt przydatny do prowadzenia warsztatów, a także nieść pomoc merytoryczną, np. w pisaniu wniosków o dotacje na działalność gospodarczą.  


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze