Na celowniku policji: laboratorium ze strychniną i handlarze lewą wódką

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 22-01-2016
Dzielnica: JeżyceKamienica przy ul. Piotra Wawrzyniaka 5 miała przed wojną dość nietypowych mieszkańców – laboratorium chemiczne, w którym m.in. zatruwano strychniną pszenicę.

„Poznańskie władze śledcze wpadły ostatnio na trop dwóch sensacyjnych afer, które wzbudziły w Poznaniu wielkie poruszenie” - pisał 16 listopada 1933 roku „Nowy Kurjer”. Jedna z nich związana była z laboratorium chemicznym firmy Argo, które ulokowane było w budynku przy ul. Wawrzyniaka 5. „Właściciele tego laboratorium Mieczysław Rychlicki oraz jego narzeczona Marja Rzeszczewska przy pomocy dwu innych osób wyrabiali i rozpowszechniali surowice krajowego i zagranicznego pochodzenia jako szczepionki weterynaryjne”. Sęk w tym, że szczepionki te nie były wypróbowane ani kontrolowane przez oficjalne organy medyczne, dopuszczające leki na rynek. Ponadto „skuteczność ich budziła duże wątpliwości, a nawet zachodzi obawa, że zastrzykiwanie ich mogło spowodować u ludzi zachorzenia. Co gorsza mięso nierogacizny, której zastrzyknięto tę szczepionkę mogło stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzkiego”.

Do laboratorium wkroczyła policja i znalazła tam „większe ilości eteru nieznanego pochodzenia oraz szereg innych nieskontrolowanych specyfików z przymieszką opium i kokainy i rozmaite preparaty, wyrabiane bez zezwolenia władz, jak zatrutą arszenikiem i strychniną pszenicę używaną do tępienia szczurów”. Właścicieli laboratorium aresztowano pod zarzutem oszustwa.

Drugą aferą była sprawa dotycząca niedozwolonego handlu alkoholem etylowym, sprzedawanym przez byłego właściciela drogerii przy ul. Św Marcin 62, Maksymiliana Mrugowskiegi i jego „kompana, niejakiego Marcina Ganzy”. Panowie ci, pozyskiwali „ten eter” od handlarzy żydowskich i sprzedawali dalej, jako dobrą wódkę, szczególnie chętnie kupowaną przez kolonistów niemieckich. Obaj panowie też zostali aresztowani.  


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 59 m2 więcej
  Cena: 533 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze