Siostry proszą o pomoc przy mieszkaniu na Wildzie

Autor: GOK
Kategoria: Aktualności
Dodano: 21-01-2016
Dzielnica: Wilda 

O tej historii mówią media – ostatnio na swojej stronie facebookowej przypomniała ją Rada Osiedla Wilda. To wołanie o pomoc dla sióstr Łodziak, które mają zamieszkać przy ul. Różanej.

Podobnie i my, za przykładem wildzian informujemy, że Dorota, Ula i Joasia otrzymały z zasobów ZKZL mieszkanie przy ul. Różanej – zapewniające niezbędne warunki do życia dla sióstr. By jednak w nim mogły zamieszkać, potrzebna jest pomoc.

Dorota Łodziak, opiekująca się dwiema niepełnosprawnymi siostrami pisze na stronie zrzutka.pl: „Na co dzień opiekuję się 2 niepełnosprawnymi siostrami. Nasi rodzice nie żyją. Joanna ma zdiagnozowaną astmę, ale astma to nie jedyna jej choroba. Choruje także jej siostra Ulka. Obie są niepełnosprawne intelektualnie, mają epilepsję lekooporną oraz kilka pobocznych schorzeń. Ich rodzice zmarli oboje na nowotwór. Opiekuje się nimi samotnie, powoli brakuje mi sił.

Dostałyśmy mieszkanie do remontu z zasobów Miasta Poznania. Jednak koszt tego remontu przerasta nasze możliwości. Ja nie pracuję, dziewczyny mają renty, które idą na leki i rachunki. Do tej pory tułamy się wynajmując mieszkania : ludzie boją się wynajmować mieszkania osobom chorym, zwłaszcza z niepełnosprawnością intelektualną. Boją się padaczki. Myślą,że są to osoby chore psychicznie, agresywne,demolujące, takie które będą problemowe. Zdarza się,że mieszkamy na piętrach bez windy, gdzie Uli i Asi ciężko się dostać albo wyjść gdziekolwiek. Mamy szansę na własny kąt. Bez Waszej pomocy nie damy rady.

Dziewczyny są pod opieką Fundacji Fabryka Pomocy z Poznania. Nie dawno był tez o nich program w tv regionalnej. http://poznan.tvp.pl/20309069/01062015. Jeżeli zechcieli by nam Państwo pomóc lub głębiej poznać naszą sytuację to zapraszam do kontaktu. Bardzo na to liczę,bo powoli brak mi sił i pomysłów”.

Fundacja Fabryka Pomocy zachęca do poznania historii sióstr na stronie https://www.facebook.com/groups/395987507210352/?fref=ts i dodaje, że zbierane są „fanty żeby wystawić je na licytację....jeśli ktoś chciałby przekazać coś na aukcje to bardzo proszę o kontakt ze mną. Pieniądze z licytacji tych rzeczy są wpłacane bezpośrednio na konto Fundacji i w 100% wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem na rzecz podopiecznych Fundacji Fabryka Pomocy:Joanny i Urszuli Łodziak.” (https://zrzutka.pl/smpjhx). Podaje też konto: 16114020170000430213058744, z zaznaczeniem w tytule przelewu: dla sióstr Łodziak

Na początku stycznia Fabryka Pomocy tak pisała o mieszkaniu na Różanej:

„Lokal znajduje się przy ul. Różanej ( jest to niezwykle ważne, ponieważ lokalizacja stanowi doskonałe połączenie z domem pobytu dziennego „Poranek” i środowiskowego domu samopomocy „Kamyk” w „Stowarzyszeniu na TAK”, gdzie siostry codziennie uczęszczają). Mieszkanie ma 3 niezależne pokoje. Ula według zaleceń lekarza neurologa, psychiatry oraz opiekuna w „Poranku” musi mieć osobny pokój, ze względu na częste ataki, zaburzenia zachowania. Obecnie mieszka w jednym pokoju razem z siostrą Asią przez co Asia nie może spokojnie spać. Ula bowiem często nie śpi w nocy i jest bardzo aktywna. Obie siostry mają wpis w orzeczeniu o konieczności zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. Również łazienka wymaga udogodnień dostosowanych do potrzeb osób  niepełnosprawnych. Do tej pory siostry nie mogły wykąpać się inaczej niż korzystając z miski (Joanna nie jest w stanie wejść do wanny). Dziewczyny w obecnym mieszkaniu nie mogły przechodzić chociażby treningu higienicznego.

Mieszkanie na Różanej to wreszcie godne warunki życia oraz szanse na to by siostry mogły w domu trenować umiejętności wyuczone na zajęciach, które do tej pory w kontekście korzystania z toalety, łazienki nie były możliwe do wdrożenia i powtarzania. Szalenie istotne dla rodziny jest obniżenie kosztów miesięcznych utrzymania. Zmiana zamieszkania obniży wydatki o co najmniej 1000 zł !!! Obie siostry przyjmują leki, Urszula jest często pieluchowana. Obecne koszty wynajmu mieszkania znacząco obniżały możliwość korzystania z odpowiedniego leczenia, terapii, odpłatnej opieki specjalistycznej. Kolejnym ważnym aspektem jest stały meldunek, a przez to brak konieczności bycia zależnym od prywatnego najemcy. Stałe mieszkanie daje możliwość dostosowania pomieszczeń, udogodnień do potrzeb sióstr wynikających z ich stanu zdrowia. Ciągłe przeprowadzki nie dają na to szans oraz wpływają wyjątkowo destrukcyjne na Ulę i Asię.
Koszt remontu i adaptacji to kwota około 75 000 zł. Potrzebujemy Waszej pomocy, nawet tej najmniejszej. Wspólnymi siłami osiągniemy cel”.  


Komentarze

 • Dorota (Gość)21-02-2016, 23:02:17
  Bardzo dziękuję za udostępnienie informacji o nas :)
 • Fundacja (Gość)14-05-2016, 22:05:02
  Fundacja Fabryka Pomocy
  62-090 Kiekrz
  ul. Poznańska 111c
  16114020170000430213058744
  z dopiskiem: dla siostr Łodziak

  lub paypal: pomagamysiostrom@gmail.com
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze