Pola Negri w Poznaniu

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 20-01-2016
Dzielnica: Grunwald 

Pola Negri w Poznaniu – pisał w kwietniu 1927 roku „Nowy Kurjer”. Dodajmy – pierwszego kwietnia. Miała gościć w siedzibie „polskiego Hollywood”, Willi Flora przy ul. Grunwaldzkiej 3.

Pola Negri „sławna na obu półkulach znakomita artystka filmowa, nasza rodaczka” ma przyjechać w nocy do Poznania – zapewniała gazeta. Pola Negri „przybywa do naszego grodu na zaproszenie wytwórni Popfilmu, z którą prowadziła dłuższe pertraktacje w sprawie zaangażowania swoich kapitałów w tej wytwórni, jako w przedsiębiorstwie polskim”. W Poznaniu, w „polskim Hollywood” artystka miałaby rozmawiać o swoim udziale w filmie „Pieśń Naftuły”...

Jak jednak wiadomo, tak znakomita reklama polskiego przedsiębiorstwa w gazecie, niekoniecznie była prawdziwa. Zapewne był to żart primaaprilisowy, bo Apolonia Chałupiec, lub też Barbara Apolonia Chałupiec, znana na świecie jako Pola Negri, znakomita aktorka polska występująca w filmach kręconych w Berlinie i w Hollywood, przez Poznań mogła przejeżdżać jedynie w czasie podróży między Warszawą a Berlinem. Gwiazda, którą uwielbiali widzowie, Charlie Chaplin, Rudolf Valentino, ale też Adolf Hitler, nie była związana z Popfilmem...

Polskie Przedsiębiorstwo Filmowe Popfilm, które rzekomo zaprosiło gwiazdę, było znaną wytwórnią filmową, założoną w 1926 roku, i początkowo ulokowaną w budynku kina Apollo. Tu Popfilm wynajmował część pomieszczeń, m.in. salę balową, wykorzystywaną jako atelier. Później, w latach 1927-1932 Przedsiębiorstwo objęło budynek Willi Flora przy ul. Grunwaldzkiej 3 – do dziś stojący i wyróżniający się wyglądem na tle okolicznych szeregowych kamienic, szpitala wojskowego i siedziby komendy policji w dawnych koszarach. Willa była nazywana nawet „polskim Hollywood”

Zbyt wielkiego dorobku jednak Popfilm nie miał: jego dziełem był obraz „Uśmiechy życia”, z 1927 roku, w reżyserii Czesława Dembińskiego, a także „Milionowy spadkobierca” z 1928 roku w reżyserii Janusza Warneckiego, i „Magdalena” z 1929 roku. Przedsiębiorstwo nie tylko szczyciło się nowoczesnym atelier, dobrze ogrzanym i rozświetlonym odpowiednio dużą baterią lamp, laboratorium i garderobami, ale też zapraszało w celach promocyjnych gwiazdy filmowe.   


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 59 m2 więcej
  Cena: 533 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze