Dwa strzały w kamienicy przy ul. Marszałka Focha

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 18-01-2016
Dzielnica: ŁazarzKainowa zbrodnia przy ul. Marszałka Focha: rozbestwiony kołodziej zamordował szwagra Pukackiego – donosiły gazety 23 maja 1929 roku. Dziś ulica nosi nazwę Głogowskiej. 

W kamienicy przy ul. Marszałka Focha 93 mieszkał kołodziej Jan Brzozowski (policjant, komisarz Zemler informował dziennikarzy, że ów pan mieszkał tam przynajmniej kilka lat). Brzozowski łatwego charakteru nie miał: „znany był ogólnie jako nieobliczalny awanturnik i zawadjaka” - pisał o nim „Nowy Kurjer”. - „Skandaliczne ekscesy pijanego kołodzieja należały po prostu do porządku dziennego”...

Brzozowski miał szwagra, niejakiego Eustachego Pukackiego, który mieszkał niedaleko, bo „przy przedłużonej ulicy Palacza, nowe zabudowanie”. Pan Eustachy wpadł rano z wizytą do Brzozowskiego: spotkanie jednak nie zakończyło się dobrze: „z nieustalonych na razie jeszcze powodów doszło między familjantami do ostrej wymiany słów, następnie bójki i wreszcie... do zbrodni.”

Jak relacjonował dziennikarz, przechodnie przed kamienicą usłyszeli „na kilka minut przed wpół do dziesiątą” „odgłos dwóch przytłumionych strzałów, po chwili śmiertelne rzężenie konającego człowieka”. Wezwani policjanci mogli już tylko zanotować w swoich notatnikach, że w kałuży krwi leżał trup 42-letniego mężczyzny. W kącie pokoju czaił się Brzozowski, który na widok granatowych mundurów chciał się zastrzelić. Funkcjonariusze byli jednak szybsi i broń mu odebrali.

Przyczyny tragedii w budynku przy ul. Marszałka Focha Brzozowski nie potrafił wytłumaczyć: mówił tylko, że miał dziwne zaćmienie umysłu. „Zbrodniarza odstawiono po sfotografowaniu i daktyloskopowaniu do Sądu Grodzkiego”.

Policyjne śledztwo wykazało, że „Pukacki ugodzony został dwoma strzałami z rewolweru bębenkowego dużego kalibru z tyłu” - w szyję i głowę. Śmierć nastąpiła natychmiast...


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze