Miasto sprzedaje mieszkanie na Matejki

Autor: GOK
Kategoria: Aktualności
Dodano: 09-01-2016
Dzielnica: GrunwaldMiasto sprzedaje mieszkanie w kamienicy przy ul. Matejki 3 – stuletnim zabytku, przy skrzyżowaniu z ul. Grunwaldzką.

Jak pisał o tutejszych eleganckich kamienicach Zbigniew Zakrzewski w swoim epokowym dziele „Ulicami mojego Poznania”, „...wyrosła tutaj luksusowa dzielnica Poznania, zasiedlona przez pruską plutokrację i wysokich urzędników. Odtąd wykwint – niekiedy napuszony – ozdobnych fasad z balkonami, wnękami i wykuszami, a także niektórych klatek schodowych, charakteryzuje do dziś zabudowę tej okolicy”.

Po odzyskaniu niepodległości, ulica zachowała swój charakter. „Najdłuższa w tym rejonie arteria stała się ulicą Matejki. Kto nie wiedział, kogo ona przypomina, mawiał, że ten a ten pan mieszka „na Matejkach”. Panowała tutaj uspokajająca cisza, przerywana co najwyżej gwarem dzieciarni bawiącej się w parku i klapaniem kopyt po asfalcie”.

Właśnie tutaj można teraz stać się właścicielem mieszkania. Według Zarządzenia nr 921/2015/P prezydenta Miasta Poznania z 29 grudnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia wykazu lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży w trybie przetargu ustnego nieograniczonego, z równoczesnym oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste, przedmiotem sprzedaży ma być „mieszkanie nr 11 wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku i urządzeniach, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali, w budynku zlokalizowanym na nieruchomości stanowiącej własność Miasta Poznania, położonej w Poznaniu przy ul. Jana Matejki 3”. Nabywca otrzyma też w użytkowanie wieczyste ułamkową (21/1000) część gruntu.

Budynek ten pochodzi z 1910 roku, ma powierzchnię zabudowy 587 mkw, a użytkową – 2 230,77 mkw. Kubaturę określono na 16245,3 m sześc. To wysoka kamienica, ma razem z poddaszem sześć kondygnacji naziemnych. Jest podpiwniczona, lecz nieocieplona. Miasto zaznacza, że ma nietypowy standard wykończenia i wyposażenia lokali, a także, że dom „wyposażony jest w instalację gazową, elektryczną i wodociągową z przyłączem do sieci miejskiej oraz kanalizacyjną sanitarną z odprowadzeniem ścieków do kanalizacji  miejskiej”, nie ma instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, a „konstrukcja budynku: ściany murowane z cegły, stropy drewniane, schody drewniane, dach – konstrukcja drewniana, kryty dachówką”.

Mieszkanie wystawione na sprzedaż jest niewielkie – składa się z pokoju (23,4 mkw), i kuchni (17,2 m2), o łącznej powierzchni użytkowej lokalu – 40,6 mkw, do tego ma pomieszczenie przynależne w postaci łazienki i wc o powierzchni 5,7 mkw na tym samym piętrze. Ma starą instalację elektryczną, instalację wodną, kanalizacyjną, i gazową, nie ma za to instalacji centralnego ogrzewania (lokal ogrzewany jest piecem kaflowym znajdującym się w pokoju), ani instalacji ciepłej wody użytkowej. Mieszkanie nie ma balkonu i nadaje się do gruntownego odświeżenia – remontu.

Nabywca musi wiedzieć, że Miejski Konserwator Zabytków w piśmie nr MKZ-I.4125.7.172.2015.P z dnia 3.09.2015 r. poinformował, że budynek znajduje się na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego najstarszych dzielnic miasta Poznania, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A 239, decyzją
z dnia 6 października 1982 roku. Wszelkie prace budowlane, konserwatorskie, restauratorskie planowane na tym terenie, muszą uprzednio uzyskać pozwolenie konserwatorskie.

Ochronie szczególnie podlega elewacja budynku, jej forma, podziały i dekoracje architektoniczne, stolarka okienna oraz drzwiowa. Przystępując do prac remontowych obiektu posiadającego wartości zabytkowe, historyczne czy architektoniczne, należy uszanować zastaną strukturę. Wszelkie podejmowane prace powinny mieć na celu poprawę stanu technicznego i wyksponowanie jego wartości.

Z kolei prezydent Miasta Poznania wydał zaświadczenie nr UA-VII-A08.7120.223.2014 z dnia 2.04.2014 r., stwierdzające, że lokal mieszkalny nr 11 w budynku mieszkalnym przy ul. Matejki 3 w Poznaniu jest samodzielnym lokalem mieszkalnym w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.).

Miasto wyznaczyło cenę wywoławczą na poziomie 175 tys. złotych, na co składa się kwota 157 tys za lokal i 18 tys. zł za udział w gruncie.  


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze