Jak upadła "Przemysłowa" przy ul. Głogowskiej

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 08-01-2016
Dzielnica: GrunwaldUlica Głogowska jest jedną z ciekawszych arterii miejskich z historycznymi budynkami. Kiedyś tętniła życiem, do jej kawiarń i restauracji przychodzili poznaniacy.

Gdy Głogowska nosiła nazwę ulicy Marszałka Focha, pod numerem 32 istniała kawiarnia Przemysłowa. Prowadził ją pan Bednarek, jednak nie udało mu się pokonać kryzysu gospodarczego, jaki w latach trzydziestych „położył” wiele firm. Początek 1931 roku nie był dla szefa „Przemysłowej” wesołym okresem, gdyż poznaniacy rzadziej zaglądali do jego lokalu, i wpływy były coraz mniejsze. Nie mogąc sobie poradzić z biedą, właściciel kawiarni przestał płacić podatki. Miasto nie mogło jednak tego tolerować: „Nowy Kurier” z 19 marca 1931 roku doniósł, że „Kawiarnia Przemysłowa przy ul. Marszałka Focha przestała istnieć – właścicielowi zabrano wszystkie sprzęty za zaległe podatki”, przy czym stało się to „na mocy rozporządzenia władz skarbowych”.

Restaurator najwyraźniej nie chciał się poddać: „…podczas przykrej sceny opróżnienia lokalu doszło do scysji między zrozpaczonym panem B., i przedstawicielami władzy, przyczem tego pierwszego odwieziono na odwach policyjny”.

Kawiarnia została zamknięta zgodnie z prawem, ale dziennikarz zanotował, że „bezwzględne postępowanie władz skarbowych wobec płatnika, zalegającego w obecnych niezwykle krytycznych czasach z płaceniem podatków, wywołało na Łazarzu bardzo przygnębiające wrażenie”.

„Przemysłowa” nie była pierwszym, ani ostatnim takim lokalem: jeszcze nie tak dawno funkcjonowały tu „Hortex” ze znakomitymi lodami, restauracja „Pireus”, klimatyczna „Magnolia”, czy znana nie tylko w Poznaniu „Adria” z jej niepowtarzalnymi dancingami, które po zabawie sylwestrowej 2008/2009 przeszły do historii…


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze