Nie dogadał się w sprawie kamienicy

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 26-12-2015
Dzielnica: JeżyceHistoria poznańskich kamienic zna i takie przypadki: „na bruku wśród wichru i deszczu – jak „wykwitowano” byłego właściciela kamienicy” – donosił Nowy Kurjer w 1929 roku.

Rzecz dotyczyła niejakiego Szczepana Jencha, który był właścicielem kamienicy przy ul. Niskiej 18-20. Mieszkał w niej z żoną przez dziewięć lat i w 1923 roku, będąc już w podeszłym wieku, sprzedał kamienicę, przy czym zastrzegł sobie, że będzie mógł w niej mieszkać, przy czym nie miał wielkich wymagań: „...w akcie sprzedaży zastrzegł sobie Jench możność korzystania z jednego pokoju, chlewa i małego ogródka”. Pieniądze, jakie otrzymał za kamienicę niestety szybko straciły wartość, z powodu dewaluacji: według nowego kursu były warte dosłownie grosze...

Kamienica przechodziła różne koleje losu, aż wreszcie przeszła w ręce pani B., „która od czasu posiadania nieruchomości znalazła się w konflikcie z pierwszym właścicielem, a obecnym lokatorem kamienicy”. Sprawiła ona, że „usunięto Jencha z zajmowanego mieszkania, który w ten sposób znalazł się na bruku. Wszelkie bowiem jego starania o spowodowanie honorowania klauzuli w akcie sprzedaży spełzły na niczem”.

Starzec miał rodzinę, nie był sam, i dla niej „postawił w pobliżu domu prowizoryczne schronisko, zbite luźno z desek, wystawione na wszystkie ujemne wpływy atmosferyczne. Większa część ruchomości, jak meble, znajdują się pod gołym niebem, zniszczone przez deszcz i mrozy. Nie wystarczyło to jednak B., która obecnie czyni kroki, celem zupełnego wyeksmitowania Jencha, szykanując go na każdym kroku”... Tym z kolei bardzo denerwował się 33-letni syn Jencha, co niestety popchnęło go samobójczego kroku – mężczyzna nie chcąc widzieć niedoli ojca i rodziny, rzucił się do Warty i utonął.

„Dziś Jench prowadzi szereg procesów z B., które po kolei wygrał, a mimo wszystkiego rozpacz schorzałego jest ogromna, co jest łatwo zrozumiałem. Będąc niegdyś bogatym, w groźnych dla Ojczyzny chwilach złożył na rzecz skarbu większą ilość gotówki, dziś jest żebrakiem, któremu zatruwa się ostatnie chwile życia przykrościami naprawdę barbarzyńskimi”...


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze