Chcą odtworzenia znanego neonu

Autor: GOK
Kategoria: Aktualności
Dodano: 20-12-2015
Dzielnica: ŁazarzLegendarna ściana poznańskiej kamienicy jest zasłonięta wielkim plakatem reklamowym firmy motoryzacyjnej, ale warto pokazać, jak wyglądała kiedyś. I przypomnieć, że pojawiają się głosy o jej odtworzeniu.

Na świetnie wyeksponowanej bocznej ścianie kamienicy przy ul. Głogowskiej, na wprost przystanku tramwajowego i niedaleko Parku Wilsona, przez lata widniał neon „Zwiedzajcie ZOO”. Zainstalowany w 1970 roku, był pierwszym neonem reklamującym poznański ogród zoologiczny. Przetrwał – pojawiając się często na pocztówkach ilustrujących zwłaszcza nocny Poznań – do lat dziewięćdziesiątych, gdy został zdemontowany. Na ścianie pozostały wówczas rysunku zwierząt, nadwątlone zębem czasu i dziury po instalacji rur świetlnych.

Jak podaje portal mrowkojad.wordpress.com, „...pod nieistniejącym już niestety neonem znajduje się natomiast mural z wizerunkami zwierząt, tymi samymi – i takimi samymi – jak na neonie. Mamy tu więc m.in. kilkumetrowej wysokości żyrafę widoczną już z daleka, lisa, jelenia, lwa, liście palmowe i egzotyczne ptaki.
Niestety, mural jest obecnie w bardzo złym stanie, a rysunki są wyblakłe i rozmazane. Wielka szkoda, bo to bez wątpienia jedną z ciekawszych form reklamowania ogrodu zoologicznego, w dodatku o niezaprzeczalnych wartościach tak historycznych, jak estetycznych”...

Rysunkiem zainteresował się niedawno Wirtualny Łazarz, który postami swoich gości przypomniał postać dawnej ozdoby Łazarza i rzucił hasło przywrócenia świetności rysunku – oczywiście jeśli zgodziłby się na to właściciel. Tym bardziej, że... jak czytamy - „...jak już puszczamy wodze wyobraźni - ta firma, która robiła ten i inne neony istnieje do dziś. W tym samym co kiedyś miejscu - na Głogowskiej vis a vis szkoły muzycznej. Na pewno mają dokumentację, że o doświadczeniu nie wspomnę. Ech... zbyt piekne by mogło się ziścić...”.

W odpowiedzi zgłosiła się firma „Neony Poznania”: „Myślę, że przy dobrym wsparciu temat jest do zrealizowania. Wałkowaliśmy ten temat już niejednokrotnie w naszym neonowym teamie. (…) Zgłosiły się do nas w tej sprawie już dwie osoby: jedna chętna do użyczenia podnośnika koszowego, druga w postaci artysty, chętnego do zrekonstruowania muralu. Ponadto ostatnio na Neony Poznania pojawił się ostatnio syn zmarłej niedawno artystki, która malowała ten mural”.

Roman Modrzyński, jeden z animatorów Wirtualnego Łazarza miałby dobry pomysł wyjścia z tej sytuacji – zaproponował, by może spróbować zainteresować koncepcją odtworzenia muralu lub neonu (lub może i tego i tego) zarówno właściciela kamienicy, jak i właściciela wiszącego tam obecnie wielkiego plakatu reklamowego. Przy umiejętnym rozegraniu tematu, Poznań odzyskałby klimatyczną ozdobę, Zoo świetną reklamę, a właściciel kamienicy i firma reklamująca się na budynku – również dobrą reklamę, o której mówiłoby się w mieście na pewno przez długi czas...


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze