Złodzieje kiełbasy na Rolnej

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 17-11-2015
Dzielnica: WildaNa Rolnej na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych wzniesiono kamienice dla robotników: początkowo cztery dwupiętrowe z 1927 roku, później już wyższe. A gdzie powstawało duże skupisko ludzi, tam pojawiali się złodzieje.

Barwnym językiem Nowy Kurjer opisał historię złodziejskiej szóstki, która właśnie na Rolnej zapolowała na kosz kiełbasy. Na jej czele stał niejaki Olek, o którym napisano: „nie mają rodzice pociechy z młodocianego Aleksandra Nowaka, który mimo swojego młodego wieku ma już bogatą przeszłość przestępczą za sobą. W ub. roku Nowak założył klub niebieskich ptaszków, którego dewizą było hasło komunistyczne: co twoje to i moje – co moje tego nie rusz! Czynnymi członkami klubu byli Ludwik Szachowski, Paweł Witczak, Michał Matuszak, Franciszek Gensler i Edward Łakomy. Przewodniczącym wybrano oczywiście Nowaka”.

Złodzieje odkryli, że przy Rolnej 52, u robotnika Józefa Walaczyńskiego, odbywa się wesele. I „podczas tej pięknej uroczystości hultajska szóstka weszła przez okno do mieszkania weselników i w myśl swojej wywrotowej dewizy >buchnęła< kosz zawierający 10 kg kiełbasy”.

Zadowoleni ze swego czynu schowali się w bramie jednego z sąsiednich budynków, po czym rozpoczęli ucztę. Na tej czynności zastał ich policjant, który w mig ustalił, że nieumyślnym fundatorem śniadania złodziei był Walaczyński...

Sąd okazał się łaskawy: Nowak, Szachowski, Witczak i Matuszak dostali kary po trzy miesiące więzienia, Gensler i Łakomy – tylko po dwa tygodnie aresztu.    

A o ul. Rolnej Zbigniew Zakrzewski, wspominał, że oprócz domów stawianych przez Kasę Emerytalną Kolejarzy powstał budynek mieszkalny gazowni miejskiej i duża kolonia magistracka. Z czasem na sąsiednych ulicach Barskiej, Łanowej i przy placu sportowym "powstał dość chaotyczny kompleks mieszkalny".


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze