Śpiew Słowików wzrusza nie tylko Polaków

Autor: wik91
Kategoria: Kultura
Dodano: 25-09-2015
Dzielnica: Brak 
 
          Jesienią 1939 r.  Stefan Stuligrosz, wówczas ambitny 19 latek zebrał garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego ks. Wacława Gieburowskiego i zaczęły się próby. Początki są zawsze trudne ale tutaj bez problemu dostali szansę śpiewania w kościołach :  Świętego Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu w mieście Poznań. Powstały Poznańskie Słowiki, czyli słynny Chór Stuligrosza.
           Dalej rozpoczęło się niespodziewane małe tournee po Polsce. Pierwsze miejsce to Filharmonia Warszawska (1949). Sukces był tak spory, że bez wahania przyjęła ich Filharmonia Poznańska. Stefan Stuligrosz był pasjonatem muzyki już od urodzenia.  Prowadził długoletnią połączoną z sukcesami działalność dydaktyczno - wychowawczą w Akademii Muzycznej im. I.J Paderewskiego w Poznaniu. Na koncie miał stanowisko rektora uczelni, wykształcił wielu chórmistrzów i dyrygentów. "Poznańskie Słowiki" nie są jedyne.  Prowadził też inne chóry m.in Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki, Chór Politechniki Poznańskiej i Chór Męski "Echo". Skomponował ponad 600 utworów, kolędy a nawet pieśni. Głęboko w jego sercu utkwiły najbardziej Słowiki. Stuligrosz od samego początku stworzył im wizerunek, brzmienie, repertuar i zachowanie. Za zasługi dostał spory wachlarz nagród: Order Uśmiechu, Krzyże: Kawalerski, Oficerski, Komandorski, Komandorski z Gwiazdą.  W 2010r.  wielkim uchonorowaniem jego działalności było przyznanie przez Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego -  odznaczenia Orderu Białego Orła. Dzieło jego kontynuuje obecnie Maciej Wieloch - absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej.
          Poznańskie Słowiki dają sporo koncertów rocznie  i to nie tylko w krajach europejskich, to też Japonia, USA, Kanada, Korea Południowa. Zaszczytem była możliwość występu dla Jana Pawła II. Jaki styl reprezentują? Dzieła średniowieczne, renesans, barok Bacha, romantyzm Chopina, klasycyzm Mozarta i oczywiście kompozycje współczesne. Okrągła setka chłopców i panów, urozmaiciła Poznań swoim talentem. Słowiki miały też epizod filmowy w filmie" Tydzień z życia mężczyzny " w reż. Jerzego Stuhra. Koleje miejsce,  jakie mają zamiar opanować to stolica Niemiec- Berlin. Tam czeka ich Festiwal Chórów Chłopięcych z okazji jubileuszu 550-lecia Berlińskiego Chóru Katedralnego.  Repertuar Słowików na ten weekend to nacisk na barok i renesans. Wisienką na torcie będzie światowe prawykonanie specjalnie skomponowanego na festiwal „Psalmu 121” na cztery chóry Katii Tchemberdji,  w czterech językach.
 


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze