Port Lotniczy "Ławica" im. Henryka Wieniawskiego

Autor: wik91
Kategoria: Kultura
Dodano: 25-09-2015
Dzielnica: Brak              Jednym z najstarszych lotnisk w Polsce jest Port Lotniczy Poznań- Ławica im. Henryka Wieniawskiego. Początkowo nazwa miała być zupełnie inna, bo  Ignacego Jana Paderewskiego, jednak zrezygnowano, gdyż nazwę przejął inny port. Lotnisko powstało w 1913r. i aż po 2009 było użytkowane przez wojsko. 102 lata temu, niemieckie władze we wsi Ławica zbudowały prawie 300ha lotnisko wojskowe. Otwarcia dokonał sam Wilhelm II. Wydrębniono miejsca na hangary, koszary i warsztaty. W 1919r.  port wraz z 250 samolotami zdobyli Powstańcy Wielkopolscy.
 
             Pierwsze samoloty komunikacyjne, miały okazję wystartować podczas trwania MTP ( dawniej I Targ Poznański) w kierunku Warszawy i Gdańska. Z czasem pojawiło się coraz więcej połączeń , a pas w 1971r, wydłużył się o dobre 2500m. Na terenie Ławicy często odbywają się pokazy Air Show , czyli podniebne ewolucje niespotykane nigdzie indziej. W tym roku pokazy prezentował m.in zespół akrobacyjny Włoskich Sił Powietrznych - Frecce TriColori i zespół ze Szwajcarii -   Patrouille Suisse. Od 21 września  do  11 października b.r.  trwają prace remontowe na pasie startowym, co finalnie spowodowało zawieszenie ruchu lotniczego. Modernizacja da sporo korzyści - unowocześnianie, podniesienie bezpieczeństwa i szansa by lepiej wykonywać operacje lotnicze. To oznacza Dni Otwarte dla zwiedzających. Można poznać nieznane zakątki lotniska. Pasażerowie niestety będa musieli udać się na inne porty lotnicze. 26 i 27 września to okazja na poznanie portu dotąd nieznanego - park maszynowy, sortownia bagaży czy wystawa pojazdów lotniskowych.  Gratką są panele dyskusyjne , pokazy i wyścigi w ramach DRON/UP! 2015, jak sama nazwa wskazuje weekend z dronami. 
 
               Na terenie znajdują się też rzeźby o czym nie każdy miał pojęcie.  Neseser, to rzeźba plenerowa, na wschód od terminalu na Ławicy. Autorem jest Maciej Kurak - laureat Paszportu Polityki w kategorii sztuk wizualnych. To jeden wieki jaskrawy neseser, lub jak kto woli walizka koloru cytrynowego. Na plakietce widnieje nazwisko pomysłodawcy. Symbolika jest dość aktualna jak na dzisiejsze czasy - życie konsumpcyjne, gromadzenie niepotrzebnych rzeczy i niełatwy transport ze względu na ciężkie bagaże.  Polski rzeźbiarz zostawił też drugi ślad swojego talentu, rzeźba Lotus Eaters na hali odlotów to sporej wielkości fortepian. Unosi się nad głową i nie pozwala na użytek z niego. Maciej Kurak chciał złożyć hołd dla  Krzysztofa Komedy, polskiego kompozytora i pianisty jazzowego z Poznania.  Life is a Story - dzieło Izabelli Gustowskiej również ubogaca port.  Na uwagę zasługuje  : Pomnik Zdobywców Lotniska Ławica z roku 1984r. przy ul. Bukowskiej. To pamięć dla powstańców wielkopolskich, którzy w 1.01.1919r. zdobyli lotnisko. Był to dość okazały łup wojenny w historii Polski. Odsłonięcia dokonał gen. dywizji Krawczyc- Dowódca Wojsk Lotniczych.
 
               Skarby do zwiedzenia są w całym mieście, nawet na takim lotnisku Ławica, gdzie nikt by nie pomyślał o rzeźbiarski akcent.
 


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze