Wielka strata dla świata filmu

Autor: wik91
Kategoria: Kultura
Dodano: 21-09-2015
Dzielnica: Brak 
              Festiwal Filmowy w Gdyni zapowiadał się ciekawie. Co roku prezentowane są najnowsze polskie produkcje. Nagrody jakie czekają to statuetki Złotych i Srebrnych Lwów, ale nie tylko. To wielki zaszczyt zostać wyróżnionym na najważniejszej polskiej imprezie filmowej. 
 
             Niestety,  tegoroczny festiwal trwale wpisze się w historię  jako najsmutniejszy.  W jednym z pokoi hotelowych znaleziono ciało reżysera Marcina Wrony. 42 letni twórca filmów został znaleziony przez swoją żonę nad ranem. Wiadomość ta zaskoczyła wszystkich. Wrona z opowieści przyjaciół był osobą towarzyską, uśmiechniętą i nic nie wskazywało, żeby mężczyzna miałby mieć jakieś kłopoty.  Jego kariera rozwinęła się bardzo szybko. Na swoim koncie miał wiele sukcesów, które zasługują na wielki szacunek w świecie filmowym. 
 
            Marcin Wrona urodził się 25 marca 1973r. w Tarnowie. Jego postać to nie tylko reżyser, ale też producent filmowy, telewizyjny, scenarzysta i Członek Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Jego pasja początkowo dotyczyła piłki i to nie nożnej, ale koszykówki. Ze względu na zdrowie, zdażył rozegrać 8 meczy w II lidze. Walczył o zwycięstwo w barwach Unii Tarnów. Decyzja rozpoczęca studiów na kierunku filmoznastwo na UJ w Krakowie była strzałem w dziesiątkę. Ukończył też reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,  Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy i Binger Film Institute w Amsterdamie. Pokłady wiedzy jakie uzyskał było ogromne, czego efekty możemy podziwiać w jego dziełach. Nie udało by się to bez jego talentu i dużych ambicji. Posiadał umiejętności nauczania innych, dlatego od 2006 r. został nauczycielem  akademickim, uczył reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2010 został  doktorem nauk sztuk filmowych. Znane dzieła to: Przeprowadzki (2000-2001) Człowiek Magnes (2001), Moja krew (2009), Ratownicy (2010) , Lekarze (2012-2014) czy Moralność Pani Dulskiej (2013). 
 
              Ostatnim filmem nad jakim pracował był Demon w 2015r. To koprodukcja polsko-izraelska) z Itayem Tiranem w roli głównej.  Zdjęcia nad filmem rozpoczęły się już rok temu 15 września. Fabuła to historia Piotra, który przyjeżdża z Anglii na ślub do Polski, ze swoją żoną Żanetą . Od przyszłego teścia dostał w prezencie dom, jednak z pewnym dodatkiem. Nieopodal domu znajduje zakopane ludzkie szczątki, traci przytomność a wspomniane znalezisko znika. Za chwilę wesele a z Panem Młodym zaczynają się dziać dziwne rzeczy.  Premiera przypada na 16.10.2015r. 
 
             Twórczośc Marcina Wrony zapada w pamięci. Srebrne Lwy dostał m.in za film  "Chrzest" w 2010r. oraz nominację do Złotych Lwów. Polski reżyser zostawił po sobie spory dorobek a w każdym filmie zostawił cząstkę siebie. Warto spojrzeć na jedno z jego dzieł i pomyśleć, dlaczego tak wspaniali ludzie muszą odchodzić, co najgorzej nagle.
 


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze