Pomnik dla czarnej magii ?

Autor: Redakcja
Kategoria: Czym tętnią Poznańskie Kamienice
Dodano: 10-09-2015
Dzielnica: Brak 
             Umiejscowiona pomiędzy Wartą a Garbarami,  niewielkiej wielkości dzielnica -  Chwaliszewo, skrywa w sobie wiele tajemnic i legend.  Nazywana jest często "Poznańską Wenecją", gdyż przed wojną była wyspą na rozlewiskach Warty.  Nad brzegiem rzeki pojawiły się wówczas secesyjne kamienice z balkonami nad wodą. Ciekawym faktem jest to, że osiedlili się tam dawnymi laty - przybysze z Wenecji.
 
            Jedną z legend utrwalonych po dziś dzień, jest historia o czarownicy z Chwaliszewa. Dokonano tam pierwszej egzekucji na czarownicy poprzez spalenie na stosie.  Mówi się także o tym, że to tu właśnie swoją siedzibę miał szatan.  Okres pomiędzy XV a XVII wiekiem, to czasy procesów o czary. Postać kobiety odprawiającej złe czary, kojarzyła się głównie z nieurodzajem, chorobami, szatanem i sabatami. Były to przestępczynie kojarzone z latającymi miotłami.
 
            W 1511r. w okolice świąt wielkanocnych, w podpoznańskim Chwaliszewie została spalona jedna z takich czarownic. To pierwsza taka sytuacja gdzie kobieta, została poddana karze śmierci za konszachty z diabłem. Narodził się pomysł,  aby po 500 latach postawić jej pomnik. Za co spłonęła żywcem?  Legenda głosi , że obarczono ją winą za zatrucie piwa w kilku warzelniach. Zatrucie to miało by się odbyć na zasadzie ingerencji w złe moce. Przedsiębiorcy ponieśli straty a ludność została prawie podtruta, co skutkowało .... problemami z żołądkiem.
 
          Pomysłodawczynią jest Ewa Łowżył, założycielka KontenerART, która bezimiennej czarownicy chce postawić symboliczny pomnik. Z jednej strony może to być strata pieniędzy ale z drugiej - Poznań jako miasto, może wzbogacić się o kolejne legendarne miejsce.  Pomniki są dla upamiętnienia i uhonorowania bohaterów, ale kto powiedział, że nie może go mieć osoba bądź wydarzenie, które zostawi spadek dla przyszłych pokoleń?
 
         Może to być nie lada gratka dla turystów, poza tym czarownice to temat dość kontrowersyjny. Odwołania do nich znajdziemy w filmach, książkach, kreskówkach czy płóciennych obrazach. Możliwe, że wiedźma z Chwaliszewa zostanie utrwalona marmurem, a podręczniki turystyczne wzbogacą się o dodatkowe strony.


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze