Mówiące ściany

Autor: Redakcja
Kategoria: Czym tętnią Poznańskie Kamienice
Dodano: 09-09-2015
Dzielnica: Brak 
 
 
             Jego prace od dawna zdobią ulice Londynu. Stał się obiektem kultu wśród młodych ludzi i artystów graffiti,  a dzieła jakie tworzy, są tak rozpoznawalne, że na dobre zagościły w salonach tatuażu. O kim mowa? To nikt inny jak Banksy, czyli brytyjski artysta street artu. Mistrz graffiti poprzez swoje dzieła, przekazuje publicznie wiadomość , stara się być inspiracją i choć odrobinkę zmieniać świat. Od niego wszystko się zaczęło i powędrowało do innych części świata.
 
            Przechadzając się ulicami miast, amatorskie graffiti występuję dość często a profesjonalne murale? Okazuje się, że ten rodzaj malowidła ściennego, wmalował się na dobre w miasto Poznań.  Malowanie murali odbywa się głównie za pomocą pędzli, wałków i gąbek. Farby z reguły są akrylowe bądź emulsyjne. Znacznie szybsza technika to ta,  za pomocą farb w sprayu i gotowych szablonów. Poznańskie budynki w większości są szare, ale dużo nie brakuje aby przeszły kolorową transformację.
 
          Kamienicę w centrum Poznania pomalowali anarchiści. Od 9 września b.r drugie piętro zamieniło się w żywą sztalugę przyciągającą każdego przechodnia. Na skłocie Od:zysk powstał sporej wielkości mural.  Z kolei u zbiegu ul. Taczaka 11  z ul. Kościuszki,  na ścianie bocznej,  jawi się nam sporej okazałości malowidło francuskiego artysty - Remeda. Powstał on z okazji Festiwalu Murali Outer Spaces z 2011r. Studenci często przebywają w tej okolicy ponieważ mieści się tutaj Academic Pub. Popularne są także wiersze m.in Herberta czy Różewicza na Jeżycach i Wildzie. Bo kto powiedział, że można czytać jedynie z książki?  Jest to wspaniała inicjatywa, ponieważ czytelnictwo w Polsce nie cieszy się wspaniałymi wynikami. Duża szansa, że przechodnie zatrzymają się i przeczytają tekst.  Brawa należą się dla zagranicznych artystów. Kolejny -  ten akurat pochodzenia holenderskiego - Erosie, wykonał czarno-biały wzór w Poznaniu, przy ulicy Woźnej. Nie da się przejść obok niego obojętnie.
 
             Nowa Gazownia na Chwaliszewie,  rok temu zamieniła się w gigantyczną pocztówkę sprzed lat.  Tym razem autorzy pochodzą z Warszawy. Przedstawia Most Chwaliszewski, gdzie dominuje szarość z pomarańczowym i granatowym akcentem. Studenci w drodze na UAM,a także wszyscy pasażerowie poznańskiej "Pestki"  o każdej porze mogą podziwiać mural na przystanku Kurpińskiego. Widnieje na nim sylwetka kompozytora Karola Kurpińskiego, na tle czarno-białych fortepianowych klawiszy.  Powstał on w ramach Festiwalu Kultury Studentów Kulminacje.  Od kilku lat reprezentuje studencką pasję tworzenia. Poznaniacy są pozytywnie nastawieni do tego rodzaju prac, chociaż wielu sądzi, że takie dzieła nie mogą się długo utrzymać. Wiele ścian kamienic jest zamalowanych przez wulgarne graffiti. Mowa o kibicach, którzy na każdym kroku chcą pokazać, jak ważna jest dla nich ich drużyna.Poznań tonie w bohomazach a elewacje zabytkowych budynków są coraz bardziej niszczone. Nie sprawiedliwe byłoby obarczać winą wszystkich kibiców, bo są też uzdolnieni. Na Jeżycach, na rogu ulic Roosevelta i Zacisze jest barwny herb Lecha Poznań, z napisem dzielnicy i otoczony złotym wieńcem. Pod wiaduktem na ulicy Lechickiej, przy ulicy Księcia Mieszka I widnieje najładniejszy w Poznaniu efekt miłości do piłki nożnej. Przy ulicy 28 czerwca 1956r. fragment malowidła oddaje cześć wydarzeniu jakim był Poznański Czerwiec, gdzie obok również herb Lecha. Grafy Lecha powstają nie tylko u nas w Poznaniu, są też we Wrześni, Pile czy Obornikach.  
 
          Temat graffiti od zawsze był gorący. Czasem jest to miejsce legalne, gdzie mamy pozwolenie od miasta, ale w dużej mierze jest to nielegalna działalność wandali.  Wszystko ma swoje dwie strony jak medal, warto jednak dać szanse tym, co ulice zamieniają w przemiły kolorowy spacer.


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze