Kamienice przy Kosińskiego- piękno samo w sobie

Autor: Redakcja
Kategoria: Czym tętnią Poznańskie Kamienice
Dodano: 07-09-2015
Dzielnica: Wilda 
                   Wiadomo nie od dziś, że to co stare i  historyczne, tym bardziej wartościowe i kosztowne. Tak stało się z różnymi eksponatami, autami, winami czy budowlami. W ostatnim aspekcie mowa o kamienicach, im więcej przeżyły, tym są nie lada gratką na rynku nieruchomości.  Co jest w nich takiego interesującego?
 
 
                  Można to przedstawić na przykładzie kamienicy, przy ulicy Kosińskiego w Poznaniu.  Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach a zatem zacznijmy od detali. Kamienica przy ulicy Antoniego Kosińskiego 1,  ma dość specyficzne okna. Secesyjne okno skrzynkowe datowane na 1905r. przykuwa wzrok i pobudza wyobraźnię. W głowie człowieka, powstają gotowe scenariusze, jaka historia mogła kryć się za tymi oknami.  Czy ktoś wyglądając z niego na kogoś czekał? A może zaklęta jest w nich smutna historia o nieszczęśliwej miłości?   Secesja jako kierunek w architekturze, rozwijał się w latach 1890-1925, lecz duży rozkwit zaczął się od 1905. W Polsce secesja przyjęła się głównie ze względu na wpływy niemieckiej, francukiej i austriackiej architektury. Budynki były projektowane w oparciu o różne style, tak właśnie na Kosińskiego 9, warto zwrócić uwagę na neorenesansowe wrota ramowo-płycinowe z nadświetleniem z 1900 roku.  O 5 lat starsze możemy znaleźć na tej samej ulicy pod numerem 13. Stolarka okienna i drzwiowa  należy do najcenniejszych  i najbogatszych w Polsce , nie tylko pod względem dawności ale też artystycznej jakości obiektów. Jeśli chodzi o liczbę zachowanych obiektów stolarki secesyjnej, to Poznań króluje i uplasował się na miejscu 1 w Polsce.
 
                Kamienica przy ulicy Kosińskiego 12 jest z kolei wyodrębniona na liście zabytków w Poznaniu. Kamienica narożna przy ulicy 28 czerwca 1956r. ( numer 1), została wzniesiona w 1903r. dla Jana Kosickiego, tutejszego kupca. Kto by pomyślał, że na Wildzie, umiejscowione są kamienice, które do złudzenia przypominają scenografię rodem z  historycznego filmu. Po wejściu do wnętrza, prezentują nam się wysokie sufity, wielki obszar budynku, gdzie po schodach idąc w górę, drzwi i okna wyróżnia spokój i delikatna klasa. Kamienica Kośińskiego 25 jest w trakcie rewitalizacji, nie oznacza to, że architektura jest zamazywana i tworzona na nowo, polega to na tym, że kamienice otrzymują nowe życie, gdzie po raz kolejny może wycisnąć z nich esencję piękna.
 
 
     
 
 


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 59 m2 więcej
  Cena: 533 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze