"Teroryści" na Śniadeckich

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 23-06-2015
Dzielnica: GrunwaldPolicja rozbiła organizację terrorystyczną w Poznaniu: w 1933 roku przy ul. Śniadeckich zlikwidowano bazę młodzieżowych bojówek i aresztowano „23 młodych terorystów ukraińskich”

O „terorystach” pisał Nowy Kurjer, który donosił, że „jaskrawe światło na charakter młodzieży ukraińskiej studjującej na wyższych uczelniach naukowych (Uniwersytet, WSH i Wyższa Szkoła Budowy Maszyn) rzuca niesłychana afera konspiracyjna” - do akcji weszła „brygada polityczna Wydziału Śledczego na m. Poznań”.

Śledczy „drogą konfidencjonalnego wywiadu” dowiedzieli się, że w jednej z kamienic przy ul Śniadeckich, ściślej pod numerem 20, mieszka studentka Lidia Paszkiewiczówna. Do niej przychodzą liczni goście, nie zawsze mówiący czystą polszczyzną. Policjanci polityczni ustalili, że w kamienicy „ogniskuje się ruch akademickiej młodzieży ukraińskiej, należącej do korporacji studentów ukraińskich Czornomore”, która to organizacja miałaby uprawiać „działalność zdecydowanie wrogą dla ustroju państwa polskiego, działalność wypełniającą znamiona głośnej zdrady stanu”. Na takie ustalenia nie było innego wyjścia, jak skierować na ul. Śniadeckich ekipy policyjnej z nakazem rewizji. Jak pisał Kurjer: „wyniki były rewelacyjne”...

„Znaleziono olbrzymi materjał, wykazujący niezbicie, że młodzież ukraińska studiująca w Poznaniu prowadziła akcję konspiracyjną, której promotorem była nielegalna Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów O.U.N. Program tej akcji streszcza się w podziemnej walce, mającej na celu wywalczenie niepodległego i zjednoczonego z ziem oderwanych częściowo od Rosji Sowieckiej, a w lwiej części od rzeczypospolitej Polskiej (Wschodnia Małopolska, Wołyń, Polesie) państwa ukraińskiego”. Gazeta straszyła, że aresztowani studenci zamierzali stosować „przemoc i akty sabotażowe, mające w przyszłości osiągnąć formę rewolucji”, a „pod maską legalnej organizacji akademickiej kryła się antypaństwowa szkoła wychowująca przyszłe kadry oficerów rewolucyjnej armii ukraińskiej”. Co więcej – studenci „w myśl instrukcyj swoich władz centralnych szkodzili państwu polskiemu na każdym kroku, propagując roboty sabotażowe i akcje terrorystyczne na terenie całej Polski”.

Mieszkańcy ulicy Śniadeckich, a zwłaszcza budynku pod dwudziestką, z prasy dowiedzieli się, że policja znalazła nie tylko duże ilości ulotek propagandowych, ale także broń palną. Ile sztuk i jakiego rodzaju posiadała skromna studentka – nie ujawniono, lecz zapowiadano że przed sądem stanie 23 młodych zamachowców.  


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze