Wojownicze kobiety i browar z Granicznej

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 23-06-2015
Dzielnica: GrunwaldZ tasakiem na domowników – ogłaszał Nowy Kurjer z 1929 roku. Oto przy ul. Granicznej 14 wojownicza niewiasta chciała dowieść swej racji w kłótni, za pomocą tasaka.

Bohaterką awantury była 43-letnia Franciszka Musielakowa, która kłócąc się z domownikami budynku pod czternastką wzięła udział a bójce, „w czasie której porwała tasak i rzuciła się na domowników. Na szczęście zdołano ją unieszkodliwić”.

Ulica Graniczna zawdzięcza swoją nazwę wyglądowi, a ściślej, zabudowie zwartych trzypiętrowych kamienic, pasującej do tętniących życiem centralnych dzielnic miasta, za którą jednak bezpośrednie sąsiedztwo kamienic, już tak gęste i wysokie nie było. Innymi słowy – kamienice wyznaczały na ul. Granicznej umowną „granicę” miasta i jego peryferii. Drugie tłumaczenie etymologii nazwy związane jest z biegnącą tą ulicą do 1900 roku granicą między gminami Łazarz i Wilda. Za czasów pruskich nosiła nazwę Grenzstrasse.

Zbigniew Zakrzewski łączy tę ulicę z jeszcze jedną ciekawostką: „Browar Krotoszyński, posiadający przy Granicznej swe biura, zachwalał piwo swojej produkcji, jako znane ze smakowitości”.

Nowy Kurjer donosił także na tej samej stronie, że nie była to jedyna wojownicza niewiasta w Poznaniu. Oto „tragikomiczna i wesoła awanturka wydarzyła się wczoraj na dworcu towarowym w Poznaniu. Robotnice pewnej firmy zaczęły lamentować i wygrażać się pod adresem szefa, że nie wypłacił im należących pretensyj”. Ten zaskoczony agresywną postawą niewiast, zadzwonił po policję. Przybył na to posterunkowy, który powagą granatowej władzy chciał uspokoić kobiety. „Nagle stała się rzecz nieoczekiwana. Kobiety, jak jeden mąż rzuciły się na policjanta, kopiąc, drapiąc, bijąc go gdzie się dało. Finał był dla posterunkowego nader smutny, odniósł bowiem tak poważne razy, że musiano zawezwać Pogotowie Ratunkowe”. Gazeta podsumowuje – „za wojowniczemi babami wszczęto dochodzenie”.


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 59 m2 więcej
  Cena: 533 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze