Nowe drzewa na Wildzie

Autor: GOK
Kategoria: Aktualności
Dodano: 19-05-2015
Dzielnica: WildaBardzo chcielibyśmy, żeby ulice Wildy były zielone – zapewnia na swojej stronie facebookowej Rada Osiedla Wilda i zwraca się z pytaniem o nowe nasadzenia do ZDM. Według Zarządu, w kwietniu na ulicach dzielnicy pojawiło się czternaście nowych drzew: przy ul Górna Wilda były to trzy klony polne odmiany Elsrijk, uzupełnienie pustych mis, przy ul. Wierzbięcice – 7 klonów polnych odm. Elsrijk (na tym odcinku było już 10 szt. klonów posadzonych w ostatnich trzech latach), przy ul. Czajczej – 3 klony polne odm. Elsrijk, uzupełnienie mis po zeszłorocznym remoncie (jesienią posadzone były dodatkowe 3 klony), a przy ul. Pamiątkowej – 1 klon polny, jako uzupełnienie pustej misy. ZDM pochwalił się też wildeckim radnym, że na zrewaloryzowanych skwerach przy ul. Roboczej posadzono kasztanowca czerwonego odmiany Briotti oraz sześć robinii białych Bessoniana, a w „pasie między jezdnią a chodnikiem ul. Roboczej za ul. Czarnieckiego uzupełniliśmy szpaler drzew o 3 lipy drobnolistne odm. Greenspire”.

Obok ZDM-u na Wildzie sadzi drzewa także Zarząd Zieleni Miejskiej, w ramach nakazanych przez Wydział Ochrony Środowiska UMP rekompensat za usunięte drzewa. I tak nowe drzewa pojawią się na jesieni przy ul. Różanej.

Według opracowania „Zieleń przyuliczna Poznania”, przygotowanego przez Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, Wydział Terenów Zieleni, ZDM administruje terenami z zielenią przyuliczną o powierzchni 310 ha terenów zieleni urządzonej w stałej pielęgnacji, 150 ha w interwencyjnej pielęgnacji i około 30 tysiącami starych drzew na 934 ulicach. Szczegółowo to zestawienie wygląda następująco: ilość ulic z zielenią w administracji ma wkrótce zwiększyć się do 1351 ulicach, ilość młodych roślin pod opieką ZDM wynosi ok.18 tysięcy młodych drzew i 400 tysięcy młodych krzewów, do których dochodzą byliny, pnącza, rośliny cebulowe, i mała architektura na ponad dwóch tysiącach ulic i skwerów. Zarząd podaje, że w ostatnich latach sadził w pasach drogowych Poznania następujące drzewa: klony pospolite, polne i tatarskie, platany klonolistne, grusze drobnoowocowe, robinie białe, jarząby mączne, jarząby szwedzkie, głogi pośrednie, leszczyny tureckie, glediczje trójcieniowe, dęby szypułkowe i czerwone, sofory japońskie, jesiony wyniosłe, wiśnie, śliwy, jabłonie i lipy. Takie drzewa pojawiły się od 2004 roku na zlecenie ZDM w pasach drogowych m.in. ulic Piątkowskiej, Solidarności, Szeligowskiego, Stróżyńskiego, Szwedzkiej, Hercena, Dowbora Muśnickiego, Kazimierza Wielkiego, Meteorytowej, Marcelińskiej, Głównej, Literackiej i Orlej. Drogowcy nie mają jednak powodów do zbytniego zadowolenia – „pomimo wypracowania wielu procedur, pomimo zakazów i wydawanych precyzyjnych warunków prowadzenia robót budowlanych, ochrona drzewostanu nie jest w pełni skuteczna przede wszystkim ze względu na powszechny brak świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa oraz ignorancji wobec drzew i zieleni”…


Komentarze

 • mieszkaniec (Gość)30-08-2017, 07:08:52
  Niestety działania ZDM i ZZM są nadal ułomne. A szkoda. Powtarzane wielokrotnie prośby o nasadzenia na ul.Powstańczej i ul.Krzyżowej nie spotkały się z reakcją ze strony zarządzających zielenią.
 • wildzianin (Gość)30-08-2017, 07:08:55
  Pas zieleni wzdłuż ul. Krzyżowej powinien wyglądać pięknie: krzewy o różnej wielkości, kształcie i kolorze liści, kwiaty nasadzone lub w gazonach. a nie jak dotychczas pseudo trawnik przyozdobiony odchodami po psach...
  Tam powinno być pięknie jak w ogrodzie botanicznym. Tak tak.... to jest możliwe. trzeba tylko chcieć.....
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 59 m2 więcej
  Cena: 533 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze