Uwaga – wykładamy trutki i uważamy na nie!

Autor: GOK
Kategoria: Aktualności
Dodano: 12-05-2015
Dzielnica: BrakOd 11 maja trwa w Poznaniu obowiązkowa akcja deratyzacyjna, która ma zakończyć się po dwóch tygodniach. Jej cel jest prosty – znaczące ograniczenie populacji myszy i szczurów w mieście, a tym samym zapobieganie powstawaniu chorób zakaźnych przenoszonych na ludzi i zwierzęta przez te gryzonie.

W akcji tej mają wziąć udział właściciele i zarządcy nieruchomości (według urzędowego miejskiego komunikatu - rozumiani także jako współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu i inne podmioty władające nieruchomościami), zobligowani przecież do dbania o porządek w budynkach i na podwórzach. Akcja powinna być prowadzona dwutorowo: najpierw właściciele nieruchomości powinni naprawić wszystkie uszkodzenia, które mogą służyć gryzoniom jako drogi przemieszczania się, i usunąć wszelkie odpady żywności mogące  stanowić pożywienie dla szczurów i myszy. Następnym krokiem jest wyłożenie trucizny – trutek ogólnodostępnych, zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia, lub posiadających atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

W miejscach wyłożenia preparatów należy umieścić napisy ostrzegawcze o treści: „UWAGA! Wyłożono trutkę przeciw gryzoniom! Niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt!". Jednocześnie trzeba uprzedzić dzieci, które takiego ostrzeżenia mogą nie przeczytać, by nie podnosiły, nie dotykały w żadnym wypadku trutek.

Trzeba zwrócić uwagę także na psy i koty domowe, wypuszczane na dwór bez opieki – mogą nie tylko zjeść trutkę, ale także zatrutą – martwą, lub jeszcze żywą, lecz już osłabioną mysz lub szczura. Na czas akcji warto więc pilnować swoich domowych pupili. W przypadku podejrzeń zatrucia – jak najszybciej zabrać je do lekarza weterynarii, a jeśli widzieliśmy, jak zwierzę zjada trutkę, lub zatrutego gryzonia, trzeba jak najszybciej wywołać wymioty u niego: podać 3% wodę utlenionąj (około 1 ml/kg masy ciała) i węgiel aktywowany w celu związania trutki (1 gram/kg masy ciała).
W trakcie trwania akcji należy kontrolować miejsca w piwnicach i na klatkach schodowych gdzie wyłożono trutki, i uzupełniać te środki. Po 25 maja resztki preparatów należy usunąć, a miejsca i pomieszczenia, gdzie przeprowadzono deratyzację, uporządkować.
Przeprowadzanie akcji ma kontrolować Straż Miejska oraz służby Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Gospodarki Komunalnej pod numerem tel. 61 878 42 57 lub 61 878 42 52 oraz pod numerem Straży Miejskiej 986.


Komentarze

 • Poznaniak (Gość)10-05-2017, 13:05:06
  Dlaczego za pomysły władz muszą płacić mieszkańcy z własnej kieszeni?
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 59 m2 więcej
  Cena: 533 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze