Tego już nie ma - Rynek Górczyński i Ślum

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 18-04-2015
Dzielnica: GrunwaldO Rynku Łazarskim, Jeżyckim, czy Starym Rynku słyszeli wszyscy poznaniacy. Kto jednak pamięta o Rynku Górczyńskim?

Górczyńskiego już nie ma – zniknął wraz ze wsią Górczyn, przejęty przez miasto w 1900 roku. Był centrum tejże wsi i jak wspomina Zbigniew Zakrzewski, „…należałoby tu wspomnieć o ciekawym szczególe topograficznym. Ulica Sielska i Górczyńska spotykają się ze sobą zachodnimi odcinkami. Tam gdzie one się łączą, a gdzie dziś wyrósł wieżowiec, mieścił się dawniej Rynek Górczyński, centrum byłej wsi Górczyn. Jakkolwiek rynek ten we współczesnych planach miasta nie figuruje, to jednak nietrudno go dziś jeszcze odnaleźć”.

Sielska i Górczyńska dosłownie się już nie łączą, i tym bardziej trudno odnaleźć to miejsce – mocno dziś zabudowane niejednym budynkiem mieszkalnym. Jeszcze kilkanaście lat temu, było tu dużo więcej miejsca, sporo zieleni, przez ten teren można było przejść.

Dziś możemy tylko wspominać, że za czasów zaborów plac nazywał się „Rynek w Górczynie“ (Markt in Gurtschin), a nazwę tę zmieniono 29. sierpnia 1919 roku na „Rynek Górczyński“. Inną lokalną ciekawostką, w dodatku sąsiadującą z byłym rynkiem, która także przeszła już definitywnie do historii, był Ślum, względnie Ślam: był to staw przy ul Górczyńskiej, na północny zachód od skrzyżowania z ulicą Jarochowskiego. Widać go na mapach miasta jeszcze do końca XIX wieku, m.in. na planie wschodniej części gminy Górczyn z 1893 roku, wykonanego przez mierniczego H. Luera. Służył do pojenia bydła miejscowych gospodarzy. Nad nim ulokowane były gospodarstwa chłopów górczyńskich – Tomasza Szajka, Jana Bogdanowskiego, Jakuba Łagodzińskiego, Pięty i Michalskiego. Przy okazji - tenże Luer sporządził w 1898 roku plan Górczyna z propozycją usytuowania rynku górczyńskiego, m.in. między ul. Górczyńską, a Kosynierską, w miejscu stawu, a także między Knapowskiego a Górki. 

Magdalena Warkoczewska pisze w "Między wsią a dzielnicą Poznania. Górczyn i jego mieszkańcy w XIX i w pierwszej polowie XX wieku", że do stawu prowadziła ścieżka od zabudowań przy zachodniej stronie szosy wrocławskiej, przecinającej wydłużone centrum wsi. 

Wiadomo, że staw przetrwał do dwudziestolecia międzywojennego, i został zasypany w czasiw wojny, albo krótko po niej. Dziś jest tu niewielki budynek, w bezpośrednim sąsiedztwie bloków mieszkalnych między ul Górczyńską, Palacza i Kordeckiego. 


Komentarze

 • Gurtschinman (Gość)11-10-2017, 09:10:35
  A tego żółtego małego budynku już tez nie ma :-(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 59 m2 więcej
  Cena: 533 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze