Osiedle księdza Skorupki dostępne na Facebooku

Autor: GOK
Kategoria: Aktualności
Dodano: 18-04-2015
Dzielnica: GrunwaldPoznańskie osiedla doceniają potencjał, jaki drzemie w Internecie – pojawiają się niezależne strony internetowe, jak i konta na Facebooku, takie jak ciekawa strona niewielkiego osiedla…

Mowa tu o stronie Górczyński Fortel – osiedle im ks. Ignacego Skorupki (https://www.facebook.com/gorczynskifyrtel). Jak czytamy na wstępie do niej – „strona zajmować się będzie naszym fyrtlem - jego historią i dniem dzisiejszym. Jeśli będzie się coś u nas działo - tutaj wszystko zobaczycie!”

Można zatem znaleźć wśród wpisów informacje o dzisiejszej aranżacji ogródków działkowych, o odnalezieniu na Górczynie skradzionych pojemników z kobaltem, o bardzo mocno zniszczonych słupach elektrycznych, o uszkodzonej skrzynce elektrycznej, czy o odwiecznej zmorze tego terenu – nawierzchni, wypełniającej się wodą po każdych większych deszczach, tworzącą wręcz niewielkie osiedlowe „jeziora”, które utrudniają przejście i przejazd. Jednocześnie towarzyszą im aktualności w postaci informacji dotyczących zasypywania dziur, budowy kanalizacji, czy asfaltowej drogi.

Są też klimatyczne zdjęcia, takie jak działka w 1955 roku ze wspomnieniem woźniców sprzedających ziemniaki prosto ze swoich wozów, zdjęcia dokumentów – np. legitymacja członkowska Pracowniczych Ogródków Działkowych z lat sześćdziesiątych, pokwitowanie za komorne z 1948 roku, czy za czynsz z 1945 roku, zdjęcie kolejki taksówek z 1989 roku.  

Na stronie też umieszczane są informacje o lokalnych inicjatywach, takich jak np. o akcji informacyjnej o stronie Górczyński Fortel, polegającej na przygotowaniu ulotki z tytułem: ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU, i dostarczaniu jej mieszkańcom osiedla. Rzecz jasna mieszkańcy proszeni są o aktywne współtworzenie strony, m.in., przez publikowanie opinii i wskazówek.  

Stronę rozpoczyna marcowy wpis, przedstawiający krótko postać patrona, księdza Skorupki.

Przypomnijmy, że samo osiedle nie jest mieszkalnym molochem – znajduje się na Górczynie, przy Parku Górczyńskim, między ulicami Górniczą, Jawornicką, Rembertowską, i Węglową, sąsiaduje z Osiedlem Kopernika, Raszynem i Cmentarzem Górczyńskim. Powstało przed II wojną światową na gruntach kościelnych, później – po wojnie - były tu ogródki działkowe im. Aleksandra Zawadzkiego, które w 1993 roku stały się własnością mieszkańców. Osiedle Ks. Ignacego Skorupki powstało w 1994 roku, a 1 stycznia włączono je do Osiedla Górczyn. Tu znajduje się schron Piechoty J1 VIIIa z 1903 roku, a w czasie wojny tu zlokalizowany był obóz z bocznicą kolejową, z którego wywożono Polaków na roboty i do obozów koncentracyjnych. Osiedle ma powierzchnię około 1,4 km kwadratowego. 


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 59 m2 więcej
  Cena: 533 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze