Uszczelniamy dach na wiosnę

Autor: GOK
Kategoria: Porady
Dodano: 17-03-2015
Dzielnica: BrakDach stanowi swego rodzaju parasol ochronny nad całym budynkiem. Jeśli jest dobrze skonstruowany i wykonany, do tego nieuszkodzony – to pełni swoją rolę. Jeżeli jednak są w nim ubytki, pęknięcia i punkty słabo chronione przed działaniem czynników zewnętrznych, to w konsekwencji ucierpi na tym cały dom.

Deszczu, o różnym natężeniu i intensywności, spodziewać się możemy w zasadzie w każdym sezonie, a późną jesienią, zimą i wczesną wiosną nierzadko dochodzi do tego padający śnieg i grad. Taka aura sprawia, że nasze domy i ich dachy niemal bez przerwy poddawane są szkodliwemu działaniu wody deszczowej. Przedostająca się przez nieszczelności w dachu woda może nie tylko przyczynić się do rozwoju pleśni i grzybów, ale również naruszyć konstrukcję całego budynku. Jak uniknąć takich przykrych konsekwencji? Przede wszystkim należy wybrać dobry materiał na pokrycie całej powierzchni i uszczelnić wszystkie newralgiczne miejsca na planie dachu. Szczególną uwagę należy poświęcić tym punktom, w których stykają się elementy wykonane z różnych materiałów, czyli na przykład kominom i oknom dachowym.

- Uszczelnienie przestrzeni wokół komina, świetlików czy lukarn wykonać można przy pomocy wielu różnych materiałów: szpachli dekarskiej, kitu czy też specjalnej taśmy. Koniecznie trzeba jednak wybrać produkt trwały, odporny na działanie czynników atmosferycznych, pleśni i promieniowania UV, który będzie przeznaczony do prac zewnętrznych - mówi Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven. - W przypadku zabezpieczania okolic komina dobrym pomysłem jest sięgnięcie po plastyczno-elastyczny kit dekarski Elast-O-Rub, który jest przyczepny do wielu podłoży, odporny na spływanie z blachy aluminiowej i betonu oraz nie powoduje korozji. Podczas obróbki okien dachowych przyda się natomiast samoprzylepna i samouszczelniająca się taśma dekarska Aluband. Produkt ten sprawdza się w narożach, na stykach różnych materiałów i wszystkich miejscach narażonych na zaciekanie wody, a do tego łatwo dopasowuje się do kształtu podłoża, zapewnia skuteczną ochronę przed wilgocią, nie topi się w podwyższonej temperaturze i jest wysoce odporna na utlenianie wskutek działania promieniowania UV.

Dobrze zaplanowane i wykonane orynnowanie gwarantuje, że woda deszczowa będzie skutecznie odprowadzana z powierzchni dachu. Niestety z czasem nawet na najlepiej poprowadzonych rynnach pojawić się mogą pęknięcia i nieszczelności, a poszczególne elementy mogą przestać idealnie do siebie pasować. Takie uszkodzenia to prosta droga do zawilgocenia elewacji i wnętrza budynku. Konieczne jest zatem przeprowadzanie systematycznych przeglądów oraz szybka naprawa wszystkich zauważonych ubytków przy pomocy specjalnych klejów i uszczelniaczy.

- Wysoka elastyczność, dobra przyczepność do różnego rodzaju podłoży, możliwość zastosowania w pionie i poziomie, a przede wszystkim doskonała szczelność oraz odporność na wodę i mróz – to cechy, które powinny wyróżniać preparat przeznaczony do uszczelniania systemu rynnowego. Przykładem takiego produktu jest Meta-Seal, czyli jednoskładnikowy klej-uszczelniacz przeznaczony do montażu oraz uszczelniania takich elementów jak: rynny, narożniki, trójniki i kolanka, a także leje czy rury spustowe. Jego ważnym atutem jest również fakt, że przy systemach rynnowych z PCW bardzo dobrze zastępuje kleje do twardego PCW - mówi Tomasz Mazurkiewicz. - Wielbicielom rozwiązań skutecznych, a zarazem szybkich i łatwych w użyciu, przypadnie do gustu natomiast X-Polymer Dach. Preparat ten nie tylko umożliwi uszczelnienie połączeń rynien i rur spustowych, ale także przyda się podczas różnego rodzaju obróbek blacharskich, uszczelnień masztów, balustrad, świetlików, kołnierzy okien oraz wszelkiego typu akcesoriów dachowych.

Wszelkie prace dekarskie, zarówno zabezpieczanie przed wilgocią newralgicznych miejsc, jak też likwidacja różnego rodzaju uszkodzeń w obrębie pokrywającej dach papy, blachy czy dachówek, warto wykonywać preparatami wysokiej jakości. Tylko wtedy bowiem można mieć pewność, że po kilku tygodniach bądź miesiącach nie będzie trzeba rozpoczynać prac izolacyjnych od nowa. Doskonałym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się i stosowanie produktów uniwersalnych, które umożliwiają jednocześnie klejenie i uszczelnianie, a także wypełnianie szczelin wokół przepustów dachowych, czyli przewodów wentylacyjnych, spalinowych oraz rynien, rur spustowych, kopuł, świetlików, kominów, masztów antenowych. „W przypadku konieczności uszczelnienia pęknięć, szwów i rys na dachach pokrytych papą, gontem, blachą czy też dachówkami sięgnąć można np. po szpachlę dekarską ROOFPLAST. Preparat ten jest łatwy w użyciu, ponieważ nie wymaga mieszania, podgrzewania, wypalania, a przy tym tworzy wodoodporną spoinę, odporną na działanie czynników atmosferycznych. Szybkie przeprowadzenie awaryjnych prac dekarskich umożliwi z kolei trwale plastyczno-elastyczny bitumiczny klej-uszczelniacz Tixoplast, który tworzy trwałą, wytrzymałą i wodoszczelną spoinę. Co więcej, stosować go można na różnych powierzchniach i w każdych warunkach - mówi Tomasz Mazurkiewicz.

Aby skutecznie ochronić budynek przed zalaniem i wilgocią z zewnątrz należy zadbać o utrzymanie pokrycia dachu w dobrej kondycji i odpowiednie uszczelnienie punktów, w których najczęściej dochodzi do przecieków. Komin, okna uchylne i świetliki, maszty czy orynnowanie należą właśnie do takich miejsc i dlatego też warto poświęcić im sporo uwagi podczas konserwacji i sezonowych napraw dachu.


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze