Zdarzyło się w Poznaniu – orzeł na pocztowym gmachu

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 01-03-2015
Dzielnica: GrunwaldPonad sto lat ma poczta przy ul. Głogowskiej – za miesiąc minie rocznica otwarcia urzędu, a kilka dni temu – minęła rocznica odsłonięcia orła!

Mowa o Urzędzie Przewozu Poczty, czyli Poczcie Głównej, czyli po prostu Urzędzie Pocztowym Nr 2, przy ul. Głogowskiej 17, na narożniku Zachodniej. Budynek poczty powstał w 1912 lub 1913 roku, spełniał wówczas wszystkie wymagania stawiane nowoczesnym urzędom pocztowym. Otwarcia poczty – Cesarskiego Urzędu Pocztowego Poznań 3 dokonano 1 kwietnia 1913 roku.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nad głównym wejściem umieszczono duże godło, polskiego orła na czerwonym tle.

Orzeł jednak długo nie cieszył oczu. Po klęsce wrześniowej Niemcy nakazali usunięcie godła z frontonu. To zadanie przypadło Józefatowi Muszyńskiemu, który postanowił przechytrzyć okupantów... Jak wspomina Tadeusz Świtała w „Poznań 1945. Kronika wydarzeń”, pan Muszyński „wpadł na pomysł zaklajstrowania go zaprawą wapienną (co wykonał murarz Mateusz Śrama)”.

Gdy na początku 1945 roku policzone były dni niemieckiej władzy w Poznaniu, pocztowcy, którym udało się przeżyć okupację, zgłaszali się do pracy. Większa część miasta była już oswobodzona, resztki garnizonu broniły się na Cytadeli, gdy Józefat Muszyński i Mateusz Śrama postanowili odsłonić orła. Do 10 lutego zgłosiło się do pracy przy Urzędzie Pocztowym Nr 2 zgłosiło się 168 pracowników, w tym – jak podaje Tadeusz Świtała – 39 pracowników umysłowych. Na pewno wielu z nich było świadkami, jak pan Józefat „przystąpił razem ze Śramą do odsłonięcia orła. (…) Ukazanie się orła na czerwonym polu powitano oklaskami”.

Pięć dni później, 15 lutego, urząd wznowił swoją działalność, sprzedając znaczki i dostarczając listy. We wtorek 13 lutego „ulicą Marszałka Focha posuwała się wolno karetka z napisem Poczta Polska, co wywołało zrozumiałe zainteresowanie. (…) W karetce był stos listów adresowanych do poznaniaków, a zbieranych z urzędów pocztowych w drodze z Warszawy do Poznania”...

Do zabytkowego budynku dobudowano w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku dodatkową tylną część, autorami projektu byli Jacek Najgrakowski, Danuta Kopczyńska – Rut i Janusz Dubicki.

Warto dodać, że historyczny orzeł na narożniku nie jest jedynym symbolem państwowym na tym budynku. Innego ciekawego herbowego orła znajdziemy na skrzydle przy ul. Zachodniej, i jego właśnie prezentujemy na zdjęciach.


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze