Oszczędzamy na oświetleniu

Autor: GOK
Kategoria: Porady
Dodano: 19-02-2015
Dzielnica: BrakJak zimą, mimo zwiększonego zapotrzebowania na światło sztuczne, uniknąć dużych rachunków za prąd? Trzeba sięgnąć do oszczędnych rozwiązań.

Krótkie dni wymuszają zintensyfikowane wykorzystanie sztucznego światła: w porównaniu z miesiącami letnimi, czas jego stosowania wydłuża się o tej porze roku o ponad cztery godziny na dzień. A jeśli zużywamy więcej energii, rachunki za nią będą miały wyższe opłaty.  Potrzebne są więc ekonomiczne rozwiązania, dające obok oszczędności także komfort funkcjonowania.

Najpopularniejszą i stosunkowo najprostszą metodą oszczędności jest wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne świetlówki kompaktowe lub modele LED. Tego typu warianty zużywają szacunkowo o 80% mniej energii. Wyróżniają się również dłuższą żywotnością, gwarantując efektywną pracę nawet przez 6-8 lat. Energooszczędne rozwiązania charakteryzują się dużo lepszą wydajnością niż tradycyjne żarówki. Dobrym przykładem są źródła LED, które w porównaniu z żarówkami są pięciokrotnie bardziej efektywne.

Decydując się na wybór źródeł energooszczędnych, warto zwrócić uwagę na warunki i specyfikę czynności wykonywanych w pomieszczeniu, w którym zamontujemy oświetlenie. Przykładowo, świetlówek nie należy instalować we wnętrzach, w których często włączamy i wyłączamy światło. Może to znacząco skrócić żywotność tego rodzaju lamp. W kuchni, łazience i przedpokoju lepiej sprawdzą się diody. Częstotliwość włączania nie ma wpływu na ich żywotność.

Oprócz wyboru odpowiedniej technologii, znaczenie ma sposób jej wykorzystania. Jednym ze najskuteczniejszych z punktu widzenia oszczędności sposobów rozmieszczenia źródeł światła jest podział pomieszczenia na strefy. Układ ten umożliwia niezależne działanie poszczególnych lamp i dostosowanie ich do bieżących potrzeb domowników. Dzięki niemu, możemy uniknąć oświetlania niewykorzystywanej w danym momencie przestrzeni.

– Rozwiązanie to pozwala również na precyzyjne dopasowanie parametrów, w sposób który wpłynie pozytywnie na komfort funkcjonowania. Dla przykładu, zamontowanie przy stanowisku pracy pobudzającego światła o chłodnej temperaturze barwowej 6000 K, nie będzie kolidowało z ciepłobiałym oświetleniem strefy wypoczynku – tłumaczy Maciej Gronert, projektant oświetlenia z Trilux Polska.

Istotny wpływ na kwestię oszczędności mają również dodatkowe działania, z pozoru nie związane z ekonomicznością oświetlenia. Już na etapie aranżacji wnętrza warto zadbać o to, aby było ono słoneczne i przestronne. Nie bez znaczenia jest wybór koloru ścian i sufitów – jasne barwy odbijają ok. 80% promieni. Również utrzymanie czystości może mieć znaczący wpływ na kwestię optymalnego oświetlenia. Jak wynika z analiz, zakurzone żarówki, klosze i zabrudzone okna chłoną nawet 60% emitowanego światła. W takich warunkach nawet energooszczędne modele, pomimo niskiego poboru mocy, mogą nie zapewniać domownikom wystarczającego komfortu.


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze