Inauguracja Slow Travel w Poznaniu

Autor: slowtravelpoznan
Kategoria: Kultura
Dodano: 14-01-2015
Dzielnica: BrakZwiedzanie - nie co ale jak
 
Stary rynek w Poznaniu to jedno z piękniejszych miejsc w Polsce, wiedzą o tym tysiące turystów, które przybywają do stolicy Wielkopolski. Wycieczka wygląda standardowo - plac Trzech Krzyży, Zamek i Świętym Marcinem, zahaczając o Plac Wolności, szybka przebieżka na Stary Rynek i z powrotem do autokaru. Typowy sposób turystyki miejskiej, gdzie komercjalizacja wprowadza zasadę szybko i jak najniższym kosztem, kolejny punkt na mapie zaliczony. To owe pozorne zwiedzanie bardziej pozbawia nas, niż daje radość z podróżowania. Wycieczkowi sprinterzy, którzy chcą w jak najkrótszym czasie odhaczyć każde miejsce na mapie, przeobrażają wycieczki w coś przypominającego taśmę produkcyjną kolejnych ulotnych wspomnień. Czy tak powinno być? Czy wraz ze wzrostem łatwości podróży, musi tak drastycznie spadać jej jakość? 
 
Dlaczego slow?
 
W okolicach listopada 2014 roku przechodząc wśród kamienic na poznańskim starym rynku,
zachwycając się ich architekturą uwagę kilku osób przykuła, wspomniana wcześniej, typowa grupa turystów, która w pośpiechu, bez odpowiedniej atmosfery i skupienia zwiedzała to jedno z bardziej urokliwych miejsc Poznania. Właśnie to wydarzenie połączone z negatywnymi doświadczeniami mainstreamowych podróży, które są bardziej umęczeniem niż rzeczywistym wypoczynkiem podczas urlopu skłoniło ich do stworzenia fundamentów dla idei Slow Travel w Poznaniu. "Z jednej strony ma ona pokazywać i odkrywać tajemnicze i niesamowite miejsca właśnie tutaj w Poznaniu, z drugiej zaś ma pozwolić poznaniakom na prawdziwy odpoczynek podczas urlopu - wynikający z dogłębnego, swobodnego i wyjątkowego podróżowania do swojej ulubionej części świata." - mówi Paweł Janicki, założyciel Akademii Podróży Wojażer, która współtworzy ten projekt.
 
Różni ludzie - jedno podróżowanie
 
Idea ta swoją wyjątkowość zawdzięcza temu, że jest bliska zarówno osobom dojrzałym jak i tym młodszym. Nie jest tajemnicą, że Poznań jest miastem studenckim i każdego roku przyjeżdża do niego tysiące nowych studentów. Idea ma ważny wymiar zarówno dla potencjalnych i obecnych żaków. Z jednej strony zachęca ich do przybycia tutaj i odkrywania Poznania, a z drugiej pokazuje, że warto w tymi mieście żyć i z nim wiązać swoją przyszłość. Dla osób dojrzałych slow travel to możliwość, rzadko spotykanej w ofertach biur turystycznych, prawdziwej spokojnej podróży i poznawania otaczającego ich świata.
 
Slow Travel Poznań - wielkie otwarcie
 
Twórcy idei stworzyli stronę facebookową dla zwolenników tego ruchu oraz dla wszystkich 
zainteresowanych Slow Travel Poznań. Spotkanie inaugurujące cykl dyskusji o Slow Travel w 2015 r. odbędzie 15 stycznia w Wyższej Szkole Bankowej, przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 2a w sali 106 o godzinie 18:00.


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze