Powstanie w podziemiach na Jeżycach

Autor: GOK
Kategoria: Aktualności
Dodano: 05-01-2015
Dzielnica: JeżyceW Jeżyckim Centrum Kultury przy ul. Jackowskiego, a ściślej - w efektownych podziemiach tegoż można zwiedzać wystawę Marcina Nowakowskiego, poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu. 

Pierwszym atutem wystawy jest jej lokalizacja - dzięki niej można zwiedzić schron na Jeżycach, składający się z kilku bardzo wysokich ceglanych pomieszczeń, o dużej powierzchni. Mimo sąsiedztwa ruchliwej ulicy Kraszewskiego, a dalej Bukowskiej i Dąbrowskiego, w podziemiach nie słychać hałasu ulicznego. Schron jest niezwykle ciekawym sąsiadem jeżyckich kamienic, nieznanym przecież szerszemu gronu miłośników Poznania. Wejść można do niego z poziomu restauracji Ab Ovo, też mającej swój klimat, podkreślony akwarium ze skalarami i kominkiem z trzaskajacym ogniem. Dostępu do wiodących w dół schodów bronią grube, stalowe drzwi, pochodzące z firmy Jucho Dortmund. 

Marcin Nowakowski, autor wystawy, jest prawnukiem powstańca wielkopolskiego, od dawna niezwykle mocno zaangażowanym w ideę podtrzymywania pamięci o tym zwycięskim zrywie. Na własny koszt organizuje wystawy swoich eksponatów - równolegle nawet dwie - trzy w miesiącu, jeżdżąc z nimi po całej Wielkopolsce. Konsekwentnie też powiększa swoje zbiory, składające się z oryginalnych historycznych gazet, medali, okolicznościowych listowników, elementów wyposażenia i umundurowania. Takie właśnie eksponaty, plus tablice z życiorysami powstańców i dokumenty dotyczące pradziadka pana Marcina - można znaleźć na jeżyckiej wystawie. Warto na nią zajrzeć - czynna jest do 14 stycznia. 


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze