Zmarł nestor polskiego hokeja Henryk Zielazek

Autor: GOK
Kategoria: Sport
Dodano: 16-10-2014
Dzielnica: BrakW piątek 17 października, na cmentarzu przy ul. Nowina, odbędzie się pogrzeb zmarłego 11 października Henryka Zielazka, nestora polskiego hokeja na trawie. W ostatnią drogę odprowadzą Go przyjaciele o godz. 11.00, a pogrzeb poprzedzi msza święta w kościele Dobrego Pasterza przy ul. Nowina.

Henryk Zielazek miał 94 lata, w hokeja zaczął grać w 1930 roku, jako 11-latek. Wówczas sięgnął po kij w Klubie Hokejowym Lechia Poznań. Wraz z Klubem trzykrotnie przed wojną, a czwarty raz po niej sięgnął po tytuł mistrza Polski. Jak przypomina na swojej stronie Polski Związek Hokeja na Trawie, Pan Henryk „poprzez Włókniarza Poznań trafił wraz ze zlikwidowaną sekcją tego klubu do GWKS Poznań w 1954 roku. Był też współtwórcą hokeja na trawie w Oddziale Środowiskowym AZS Poznań. W sumie przez ponad pół wieku związany był z WKS Grunwald. W tym klubie w 1960 r. zakończył karierę zawodniczą. Był jego żywą legendą”.

Pan Henryk Zielazek zasłużył na przyznany mu w styczniu tego roku tytuł Superseniora Poznańskiego Sportu: był nie tylko zawodnikiem, mistrzem i reprezentantem Polski, ale też trenerem, spod którego ręki wyszło wielu wybitnych hokeistów, reprezentantów kraju, i olimpijczyków. Oprócz hokeja na trawie zajmował się też hokejem na lodzie, lekkoatletyką, tenisem, żeglarstwem, piłką ręczną i sportem motorowym. W 2007 roku został współzałożycielem Klubu Olimpijczyka Polskiego Związku Hokeja na Trawie.

Związek hokeja przypomina, że Zmarły był też wierny swojemu ukochanemu harcerstwu - „należał do grona fundatorów tablicy odsłoniętej w 100-lecie Harcerstwa Jeżyckiego w 2013 roku Kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana”, a także, że „uczestniczył czynnie w ruchu oporu. W tym w słynnej akcji Bollwerk w poznańskim porcie rzecznym, kiedy w lutym 1942 roku podpalono magazyny wojskowe okupanta”.

Cześć Jego Pamięci!


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze