Na Prusa odtwarzają piękno kamienicy

Autor: GOK
Kategoria: Aktualności
Dodano: 27-09-2014
Dzielnica: JeżyceNa płycie  Rynku Jeżyckiego  ekipy remontowe fimy Mieszkania w kamienicach odtwarzają kamienicę z 1905 roku. Od kilku dni budynek obstawiony jest rusztowaniami, na których krzątają się pracownicy restaurujący elewację.

Kamienica przy ul. Prusa tak naprawdę składa się z trzech części, trzech skrzydeł, ustawionych w kształcie litery C. Najlepiej widać to od strony wewnętrznego podwórka, gdzie rusztowania i już odnowione - odtworzone ozdobne elementy elewacji wuznaczają jej granicę. W jej ścianach znajduje się dwadzieścia mieszkań, w części już odremontowanych: mają one powierzchnię około 40 mkw, są jasne, dzięki dużym oknom i wysokie. Wszystkie klatki schodowe odzyskują swój wygląd - uzupełniane są ubytki w schodach i balustradach, tynkowane są ściany (i uzupełniane o odtwarzane historyczne elementy), w pionach zabudowywane są liczniki, tak, by każde mieszkanie było opomiarowane.

Budynek pochodzi z 1905 roku, jednak w czasie prac remontowych znaleziono na dachu blachę z podpisem dekarza i datą jeszcze z końca XIX wieku: nie wiadomo, czy chodzi tu o XX-wieczną naprawę dachu przy pomocy ponad wiekowego elementu, czy blacha ta była od początku ulokowana na dachu kamienicy.

Ekipa remontowa odtwarza właśnie tablice na elewacji od strony rynku Jeżyckiego: ozdobne tablice z wizerunkiem twarzy męskiej, i wykończenia elementów dachu. Równolegle wykańczana jest klatka schodowa i wnętrza mieszkań w tym skrzydle budynku. Zachowane będą - po odrestaurowaniu - m.in. stare łuki nad wejściami na klatkę schodową, i rzeźby z numerami mieszkań, nad drzwiami wejściowymi.

 


Komentarze

 • Ada123 (Gość)06-10-2014, 12:10:08
  Skończone w środku elementy już robią duże wrażenie, efekt końcowy na pewno będzie oszołamiający :)
 • xyz (Gość)06-10-2014, 12:10:31
  Efekt końcowy zaskoczy nas wszystkich!
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze