Teatr Nowy i kino Rialto we wspólnym programie

Autor: GOK
Kategoria: Aktualności
Dodano: 14-09-2014
Dzielnica: JeżyceCiekawą, choć ze względów finansowych dostępną nie dla każdego, inicjatywę kulturalną przedstawiają jeżyckie kino i teatr.

Już w październiku rozpocznie się cykl seansów filmowych i przedstawień teatralnych, ze wspólnym mianownikiem: bardzo zbliżoną tematyką i proponowanych przez dwie sąsiadujące placówki kulturalne: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu i kino Rialto. To pierwszy na Jeżycach, pierwszy w Poznaniu i w ogóle pierwszy w Polsce takie przedsięwzięcie.

Jak zapewnia Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego, ludzie kina i teatru wyrażają sztukę w inny sposób, „mówią różnymi językami”, jednak dla obserwatorów z zewnątrz, nie jest to zawsze wiadome. Dlatego narodził się pomysł oryginalnych warsztatów przez sztukę, by tym samym młodym widzom pokazać różnice. Kino i teatr będą zatem współpracować.

Wspólny projekt Teatru Nowego i kina Rialto adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Obejrzą oni początkowo sztukę „Obsługiwałem angielskiego króla", wystawianą na deskach Teatru, a miesiąc później, już z perspektywy siedzeń kinowych film Jiri Menzela pod tym samym tytułem. Piotr Zakens z kina Rialto wyjaśnia, że uczestnicy warsztatu porównają dzięki temu sposób pokazania jednego utworu przez dwa niezależne podmioty kulturalne, teatr i kino.

Projekt „Kino - teatr czyli opowieść o korespondencji sztuk" będzie składał się w czasie semestru szkolnego z dwóch sztuk teatralnych i dwóch emisji filmowych. Tym samym obok „Obsługiwałem angielskiego króla" młodzi widzowie będą podziwiali „Dziady" Adama Mickiewicza w reżyserii Radosłwa Rychcika, wystawione w listopadzie, a po świątecznej przerwie, w styczniu przyszłego roku porównają je ze znanym filmem Francisa Coppoli „Czas Apokalipsy”.

Inicjatywa dwóch placówek kulturalnych z Jeżyc to nie tylko ich sąsiedzka współpraca, ale także działanie, które przyniesie uczniom wiedzę, dotąd nie wykładaną w szkołach – umiejętność interpretacji przedstawień i filmów.

Być może program w przyszłości obejmie także studentów i uczniów gimnazjów. Obecnie w semestrze może w nim uczestniczyć maksymalnie dwanaście klas. Udział w nim jest jednak płatny: każdy z uczniów musi zapłacić 80 złotych. O ile opinia publiczna z uznaniem przyjęła informacje o programie, to ten fakt już spotkał się z krytyką: zdaniem internautów „...dostęp do uczestnictwa w kulturze oferowanej młodzieży przez publiczną placówkę nie powinien być skomercjalizowany ani reglamentowany finansowymi barierami” i „młodzi ludzie winni móc obejrzeć te ofertę niezależnie od swojego statusu majątkowego. Inaczej cała nasza szczytna idea publicznego prowadzenia placówek kultury jest funta kłaków warta!”. 


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze