Budujemy nowy dom, taki piękny nowy dom...

Autor: GOK
Kategoria: Porady
Dodano: 06-05-2014
Dzielnica: BrakCiekawe badanie przygotował serwis internetowy Oferteo.pl: nawiązał on kontakt z Wielkopolanami, którzy wzięli udział w badaniu ankietowym, a także przebadał zapytania ofertowe z naszego regionu zamieszczone w serwisie, a związane z budową domu. W sumie wypowiedziało się 489 osób. Wyniki badania opublikowała Agencja Sarota PR.

Wiadomo zatem, że ci, którzy podjęli budowę w latach 2012-2013, wydali średnio 550000 złotych, wliczając w to koszt działki. Najpopularniejsze były tradycyjne domy murowane z cegły ceramicznej, bez piwnic.

Pierwszym kosztem, jaki ponoszą inwestorzy podejmujący się budowy domu, jest zakup działki. W latach 2012-2013 Polacy najczęściej stawiali domy na działkach o powierzchni 1000-2000 metrów kwadratowych (40,9% ankietowanych). Ponad 1/3 respondentów nabyła działkę o powierzchni mniejszej niż 1000 mkw. Ponad połowa kupionych działek jest zlokalizowana na terenach wiejskich (59,2%), gdzie ceny są najniższe i wynoszą średnio 79 zł za metr kwadratowy. Cena za metr kwadratowy zależy od wielkości miejscowości, w jakiej ma zostać zrealizowana budowa, i w największych miastach wynosi średnio 549 zł.

Jak wynika z rozbudowanej ankiety przeprowadzonej przez Oferteo.pl, powierzchnia użytkowa budowanych domów mieści się w przedziale 100-150 metrów kwadratowych (40,3% odpowiedzi). Choć w województwie wielkopolskim najczęściej buduje się dom według gotowego projektu (61%), w porównaniu do ubiegłego roku rośnie liczba osób, które decydują się na droższe rozwiązania i zamawiają indywidualny projekt przygotowany zgodnie z ich oczekiwaniami. W skali ogólnopolskiej indywidualnym projektem dysponuje 34% inwestorów.

Budujemy zazwyczaj domy murowane z cegły ceramicznej, zwłaszcza z Porothermu. W roku 2013 tę technologię budowy wybierała połowa (50,7%) mieszkańców województwa wielkopolskiego poszukujących ekipy budowlanej oraz 41,5% Polaków, którzy w Oferteo.pl złożyli zapytanie o oferty.

Jak wynika z analizy zapytań ofertowych, ponad połowa respondentów z Wielkopolski jest zainteresowana położeniem na swoim dachu dachówki ceramicznej (56,3%). Często wybierana jest również blacha i blachodachówka (26,2%). Podobne tendencje widoczne są w skali ogólnopolskiej, gdzie na dachówkę ceramiczną decyduje się 44,9% osób zamierzających wybudować dom.

Ze sporym wydatkiem wiąże się budowa piwnicy, dlatego w poszukiwaniu oszczędności coraz więcej osób rezygnuje z podpiwniczenia domu. W roku 2013 decydowało się jedynie 4% inwestorów z województwa wielkopolskiego, co stanowi najmniejszy procent w kraju. Średnio piwnicę zamierzało budować 11% Polaków.

Poszukując firmy budowlanej, której zostanie zlecona budowa domu, ankietowani najczęściej deklarowali chęć budowy do stanu surowego zamkniętego, a więc wyposażonego w drzwi i okna (27,4% zapytań w Wielkopolsce; 33,4% zapytań w Polsce). Oddanie w tym stanie domu o powierzchni 100-150 metrów kwadratowych to koszt rzędu średnio 297 000 złotych. Budowa domu „pod klucz” była natomiast wyceniana na 360000 zł.

Warto jednak pamiętać, że w trakcie prac nad budową domu mogą pojawić się nieprzewidziane we wstępnej wycenie koszty, jak na przykład budowa drogi dojazdowej, podłączenie wody i kanalizacji do wodociągów, wynajem sprzętu budowlanego czy wzrost cen materiałów budowlanych. Dla większości ankietowanych dodatkowe koszty nie przekroczyły 10% początkowej wyceny budowy domu (44,1% odpowiedzi).

Jak wynika z analizy zapytań składanych w Oferteo.pl, mieszkańcy województwa wielkopolskiego decydujący się na budowę domu poszukują ekipy budowlanej stosunkowo późno, bo zaledwie z 3-miesięcznym wyprzedzeniem planowanego terminu rozpoczęcia prac (40,8% zapytań). Karol Grygiel podkreśla, że warto dobrze rozplanować sobie zadania związane z budową domu. Cały proces inwestycyjny od kupna działki po wykończenie domu zajmuje ankietowanym najczęściej od roku do 3 lat. Im wcześniej rozpocznie się poszukiwania ekipy budowlanej, tym większa jest szansa na znalezienie korzystnej oferty.

- Wcześniejsze pozyskanie propozycji form budowlanych pozwala na ich rzetelne porównanie oraz nie tylko wybranie oferty na kieszeń inwestora, ale również zwiększa szanse na znalezienie solidnej ekipy budowlanej, która profesjonalnie i rzetelnie wybuduje wymarzony dom – mówi Karol Grygiel.


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 59 m2 więcej
  Cena: 533 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze