Księżna, lektyka, pensjonat i kabaret

Autor: GOK
Kategoria: Czym tętnią Poznańskie Kamienice
Dodano: 23-04-2014
Dzielnica: Stare MiastoPrzy ul. Nowowiejskiego 8 mieści się pub – Klub W Starym Kinie. Dawniej jednak w tym budynku mieścił się pensjonat, a obok, z jednej strony działała kawiarnia-kabaret Savoy, a z drugiej - przebywała jego niegdysiejsza właścicielka księżna Maria Ogińska, znajoma dwóch carów i cesarza.

Sam klub, w którym można kibicować rozgrywkom piłkarskiej Ligi Mistrzów, funkcjonuje tu od połowy 1999 roku i jak można przeczytać w autocharakterystyce na muno.pl, „klub stał się jednym z najpopularniejszych w Poznaniu miejsc spotkań młodych ludzi - głównie studentów poznańskich uczelni”, a także że „W STARYM KINIE to jednak nie tylko pub. Prowadzimy szeroko zakrojoną działalność kulturalną na którą składają się m.in. projekcje filmowe, spotkania z artystami, slamy poetyckie, koncerty czy festiwale filmowe. Obok tego proponujemy cały szereg imprez tanecznych, które prowadzą najlepsi polscy i zagraniczni dj-e”. Jednak przed stu laty było inaczej, aczkolwiek budynek i sąsiednie też cieszyły się popularnością w pewnych kręgach.

Oto wzniesiony w 1896 roku dom był siedzibą pensjonatu prowadzonego przez Anielę Chłapowską.

Pani Aniela, herbu Dryja, w momencie budowy była osobą młodą, liczyła sobie bowiem 17 lat. Bardziej rozrywkowo było obok, pod numerem szóstym, gdzie jak zanotował Zbigniew Zakrzewski, „bawiono się w kawiarni – kabarecie Savoy, który na ostatnie lata przedwojenne przybrał sobie za patronkę bóstwo Indrę, zapewniającą ponoć dobrobyt i zwycięstwo”. Obok zaś – pod dziesiątką – można było spotkać towarzystwo bardziej dystyngowane, a związane z właścicielką domu, księżną Marią Ogińską, która „szczyciła się nie tylko swymi koneksjami, lecz i ciekawym zabytkiem, a mianowicie oryginalną lektyką z XVIII wieku, pokrytą niebieską emalią. Księżna znała osobiście cara Aleksandra III i Mikołaja II oraz cesarza Wilhelma. Nie zapominając, co w tak wysokich sferach łatwo mogłoby się zdarzyć, iż jest Polką, miała nieraz okazję upominać się o sprawy ciemiężonej Ojczyzny”.

W tej samej kamienicy, gdzie „rozlegało się echo dawnego zamierającego świata, niemal epoki Trójprzymierza”, już w 1920 roku znalazła swoją siedzibę redakcja związana z nowatorskim i perspektywicznym zjawiskiem, czyli z lotnictwem – pisma o nazwie „Polska Flota Napowietrzna”, „a w jej pomieszczeniach urzędował Aeroklub, pierwsza organizacja lotnictwa sportowego i cywilnego w Polsce, powstała już w roku 1919”.


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 59 m2 więcej
  Cena: 533 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze