Kapitan Agard z kolczykiem w uchu

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 11-03-2014
Dzielnica: Stare MiastoUlica Rycerska, dziś biegnąca na Grunwaldzie i znana np. z lokalizacji siedziby komisariatu, niegdyś była wytyczona w innym miejscu, i akurat też tam była siedziba prezydium policji. Dziś nosi nazwę Ratajczaka, upamiętniającą poległego powstańca wielkopolskiego. Trudno sobie wyobrazić, że ta ruchliwa ulica centrum Poznania, po której zresztą kursował niegdyś pierwszy tramwaj w mieście, była jeszcze nie tak dawno rzadko zabudowaną, w dodatku stały przy niej stajnie wojskowe. Ją właśnie upodobał sobie pewien wesoły francuski oficer...

Naszą historię zacznijmy od słów nieocenionego Marcelego Mottego, który pisał: „...na owej Rycerskiej ulicy, panie Ludwiku, za młodych lat moich, przez długie czasy nic więcej nie było, jak po lewej stronie stajnie wojskowe, a szczególnie artylerii konnej, którym zapewne swą nazwę zawdzięcza, po drugiej zaś dwa, czy trzy małe domki, kilka płotków, i próżne miejsca”. Jednak już w ostatnich latach XIX wieku ulica zabudowana była kamienicami czynszowymi o równej wysokości.

Wspomniany wcześniej pierwszy tramwaj, tramwaj konny – dodajmy, uruchomiony w 1880 roku przez Otto Reymera i Otto Mascha, jechał m.in. Św. Marcinem, ulicą Rycerską i Placem Wilhelmowskim, od dworca kolejowego na Jeżycach, po Ostrów Tumski, Za długo w barwach tych panów nie jeździł, bo firma zbankrutowała.

O ulicy Rycerskiej zaczęto mówić także w pierwszych latach XX wieku – wtedy to władze pruskie postanowiły podjąć kilka inwestycji kulturalnych, podkreślających niemiecki charakter miasta: wybudowano zatem Zamek Cesarski, Akademię Królewską (dziś Collegium Minus), Teatr Miejski (obecnie Teatr Wielki), Muzeum im. Cesarza Fryderyka, a przy Rycerskiej właśnie – w 1902 roku – Bibliotekę im. Cesarza Wilhelma.

Z czasem na Rycerską zaczęli zaglądać klienci poznańskich kupców, m.in. tu właśnie, pod numerem 33, Leon Halke miał „Największy magazyn artykułów sportowych”. Rozwojowi tutejszych firm bardzo sprzyjał handlowy charakter tego terenu związany z Bazarem.

Tymczasem narożnikową ówczesną kamienicę, na rogu ul. Rycerskiej i Berlińskiej (27 Grudnia), wzniósł w pierwszej połowie XIX wieku Francuz, niejaki Francois Agard. Znamy go z opowiadania Mottego, który tak go wspomiał: „w pogodną porę około południa i wieczorami latem, prawie co dzień mogłeś tu ongi na Teatralnym placu lub na Wilhelmowskiej ulicy spotkać jegomościa w średnim wieku i średniego wzrostu, chudego, wyprężonego, z wywoskowanym w górę wąsikiem i bystrym okiem, w starannym ubraniu, z kolczykiem w uchu, przechadzającego się poważnie i machającego laską od czasu do czasu. Był to kapitan Agard, Francuz rodem (…), wiem tylko, że służył w wojsku francuskim, później zaś do pruskiego przeszedłszy, był tutaj w osiemnastym, czy dziewiętnastym pułku w stopniu kapitana”.

Nasz kapitan mówił biegle trzema językami, chodził czas jakiś ulicami w mundurze i ożenił się z majętną wdową, panią Malinowską. Dlatego „pomyślał o stosownym użyciu zasobów i pociągnięty przykładem pierwszych w tym rodzaju spekulantów, zaczął budować kamienice. Wystawił nie tylko ten dom tutaj, ale i kilka innych w nowej części miasta”.

Pieniądze się jednak pana oficera nie trzymały, bo chętnie po karty sięgał: „...kapitan prócz żony, nadto kochał cztery inne damy, głęboki oddawał hołd czterem królom, a za czterema asami przepadał, ponieważ zaś objawienie tych uczuć stało się niemal celem jego życia, przeto usuwano się od niego”. Agard grał więc w coraz mniejszym gronie, z czasem karta mu nie przynosiła szczęścia. On i jego żona zmarli do 1858 roku.


Komentarze

 • Jakub (Gość)26-07-2018, 23:07:01
  mieszkamy w Poznaniu wciaż - potomkowie słynnego kapitana Agarda,
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 59 m2 więcej
  Cena: 533 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze