Pochwalcie się zdjęciami - sięgnijcie do domowych archiwów!

Autor: GOK
Kategoria: Czym tętnią Poznańskie Kamienice
Dodano: 28-02-2014
Dzielnica: GrunwaldPomysł jest prosty, a jak pokazuje praktyka mediów – przynosi niesamowite efekty. Sięgnijmy do domowych archiwów zdjęciowych i podzielmy się fotografiami, by przypomnieć, jak kiedyś, przed laty, wyglądały nasze ulice, budynki, zieleń, przystanki…
Jeśli znacie jakąś ciekawą historię związaną z waszą kamienicą, czy ulicą, na której ona stoi, jeśli macie jakieś stare fotografie z nią, przypadkowe ujęcia z okna, czy pozowane zdjęcia przed budynkiem – podzielcie się! Przyślijcie skan zdjęcia na adres redakcja@poznanskiekamienice.pl, napiszcie kilka słów. Może dzięki temu przypomnicie komuś innemu, od dawna niewidzianemu byłemu sąsiadowi stare dzieje i on też sięgnie do albumu ze zdjęciami, wyciągając kolejne ciekawe ujęcie?

Dziś prezentujemy udostępniony nam obrazek z poznańskiego Górczyna, przedstawiający fragment ulicy Zgoda. Zdjęcie o tyle ciekawe, że będąc na miejscu, można porównać co się w tym miejscu zmieniło. Trzy budynki na pierwszym planie jeszcze stoją, z tym, że doszedł im sąsiad – na miejscu zieleni, między pierwszym a drugim domem od lewej stoi dziś nowoczesny budynek – siedziba firmy. Nie ma też już obu stojących przy jezdni kiosków. Dom pierwszy od lewej, przy skrzyżowaniu z ulicą Albańską, przed którym stoją skrzynki z butelkami, dostarczone do ulokowanego na parterze sklepu spożywczego, niewiele się zmienił. Nadal w nim zlokalizowany jest sklep, przed którego wejściem jest jednak postawiony daszek. Oczywiście na pewno już nie spotkamy tu autobusu – poczciwego „ogórka”, i Jelcza – cysterny, mało prawdopodobne też, by obok siebie w tym miejscu znalazły się „Syrena”, „Warszawa” i Fiat 126p.

Na dalszym planie widać fragment kościoła Św. Krzyża, za którym stoi blok mieszkalny przy ul. Jarochowskiego. Dziś blok ten także wygląda inaczej – zyskał kilka lat temu nową elewację, zlikwidowano stojąca przy nim kotłownię, i w związku ze zmianą sposobu ogrzewania – rozebrano dwa wielkie, widoczne na zdjęciu, a biegnące przy bocznej ścianie kominy.

Przy bloku, z lewej strony zdjęcia, a nad dachami budynków przy ul. Zgoda widać fragmenty mniejszych bloków mieszkalnych – wówczas dwóch, a obecnie trzech. Obecność rusztowań przy elewacji największego z budynków może wskazywać na czas, gdy on powstawał – połowę lat siedemdziesiątych.

Zapraszamy do wspólnej zabawy – przysyłajcie fotografie dokumentujące historię waszych kamienic i ulic, czas który minął, ale który udało się zatrzymać w kadrze.


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze