Miały być schody z kaskadami na Wildzie

Autor: GOK
Kategoria: Aktualności
Dodano: 09-09-2013
Dzielnica: WildaMiędzy Górną a Dolną Wilda stoją słynne w Poznaniu schody. Niestety, słynne nie dlatego, że są niebywałą atrakcją turystyczną na tle wildeckich kamienic, lecz dlatego, że mając już wiele lat rozsypują się, a pomysły na ich odnowienie, jakie w ostatnim czasie padały, nie będą zrealizowane, bo są niewystarczające; schody wymagają po prostu albo generalnego remontu, albo zostaną zlikwidowane. Mają najwyraźniej pecha, o czym pisał przed laty ich twórca, miejski architekt, inżynier Władysław Czarnecki…

Czarnecki wspominał po latach: „w pracowni miejskiej wykonałem projekt schodów, a raczej ulicy schodowej na skarpie pomiędzy Górną a Dolną Wildą (dzisiejsza ulica Chwiałkowskiego). Miały to być monumentalne schody o dwóch ramionach, ze spocznikami pośrodku, basenami i kaskadami spadającej wody. Zaprojektowałem przy tym obudowę dwóch bocznych pierzei, przylegających do schodów jako domy mieszkalne, o zwartej trzypiętrowej zabudowie. Rozwiązałem je w formie uskoków postępujących za spadkiem terenu. Do każdego z domów wiodło wejście z odpowiedniego podestu na schodach. Projekt podobał się prezydentowi Ratajskiemu, wobec tego, mimo ciężkich czasów, kazał przystąpić do budowy. (…) Ze względów oszczędnościowych wykonano jednak tylko jedno ramię nowych schodów. I to było ich nieszczęściem. Do dzisiaj nikt tych schodów nie ukończył. Gorzej jeszcze – w okresie powojennym wykonano w Miastoprojekcie projekt zagospodarowania przestrzennego całej skarpy. Przy schodach postawiono czołowo, prostopadle do nich długie bloki katalogowe, zupełnie nie troszcząc się o te schody”…

W sierpniu ubiegłego roku schodami zainteresowało się Stowarzyszenie „Ulepsz Poznań”, które wysunęło pomysł pomalowania ich. Ogłosiło nawet konkurs, w którym zwyciężył projekt najbardziej chyba kolorowy, pokazujący schody w formie kolorowych kredek ołówkowych, namalowanych na każdej pionowej ściance schodów, kredek dość nieregularnych, bo różnej długości. Patrzącym z dołu schody objawiałyby się, jako bardzo kolorowe i niemonotonne. Zarząd Dróg Miejskich jednak, w którego gestii są owe schody nie wyraził jednak zgody na takie upiększenie, gdyż orzekł, że wcześniej trzeba je wyremontować. W lipcu ZDM oświadczył, że „w związku z propozycją Stowarzyszenia >Ulepsz Poznań< ZDM postanowił wykonać remont, aby przygotować powierzchnie schodów do prac artystyczno - malarskich. Było to konieczne ze względu na stan obiektu. Prace remontowe rozpoczęły się w maju. Polegały na skuciu wszystkich podstopnic (pionowych elementów schodów), podniesieniu i wyrównaniu nawierzchni z kostki brukowej, skuciu i odtworzeniu najbardziej zniszczonych stopni, odmalowaniu ściany oporowej, uzupełnieniu poręczy (pochwytów). 
W czasie regulacji kostki brukowej na podestach zauważono występujące pod brukiem otwory w płycie żelbetowej, grożące zapadnięciem. Wezwano ekspertów z Politechniki Poznańskiej w celu opracowania oceny stanu technicznego obiektu. 
Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że schody znajdują się w stanie awaryjnym i muszą zostać natychmiast wyłączone z eksploatacji w dotychczasowy sposób. Stwierdzono również bardzo duży stopień korozji betonu i stali zbrojeniowej oraz uszkodzenia nawierzchni spowodowane lokalnym załamaniem się płyty żelbetowej na spoczniku. Eksploatacja schodów jest możliwa pod warunkiem naprawy spoczników, zmniejszenia szerokości użytkowej schodów do jednego metra przy obu krawędziach schodów i wyłączenia z ruchu środkowej części schodów, naprawy nawierzchni schodów. Powyższe zalecenia zostały wykonane. Warto jednak podkreślić, że aktualne ustalenia będą obowiązywać do opracowania ekspertyzy technicznej. Należy się jednak liczyć nawet z koniecznością całkowitego wyłączenia schodów z eksploatacji oraz ich rozbiórki.
Informacje dotycząca uszkodzeń schodów i wprowadzonych zabezpieczeniach została przekazana przedstawicielom Stowarzyszenia „Ulepsz Poznań” oraz radzie osiedla”.

Jak do tej pory nic się nie zmieniło. Schody czekają na remont. 


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze