Dworek na Ostrowie Tumskim

Autor: GOK
Kategoria: Czym tętnią Poznańskie Kamienice
Dodano: 12-07-2013
Dzielnica: ŚródkaW Poznaniu na Ostrowie Tumskim znajduje się niegdysiejsza ulica Lubrańskiego, aktualnie księdza Ignacego Posadzego. Pod numerami 5, 6 i 7 ulokowane są dworki, świadkowie wielu zapewne wydarzeń historycznych iw zasadzie – jedne z ostatnich takich budowli w Poznaniu. Jak pisze Zbigniew Zakrzewski w swojej książce „Przechadzki po Poznaniu lat międzywojennych”, przy Lubrańskiego ukrywają się wśród zieleni staropolskie dworki, pochodzące sprzed około dwustu lat. Na szczególną uwagę zasługuje dworek pod numerem 7 - jedyny zabytek na terenie miasta, który jest kryty gontem, czyli drewnianym materiałem, deseczką z drewna iglastego o przekroju klina, z wpustem wzdłuż szerszej krawędzi, łączoną poprzez wsunięcie jednej deseczki w drugą.

Nieruchomość, jak z kolei pisze Grzegorz Sporakowski w książce Henryka Kota „Poznań w grafice”, wbrew rozmaitym kataklizmom, których nie szczędziła historycznemu miejscu przyroda i ludzie, zachowała się w postaci charakterystycznej budowli z tak zwanym „polskim dachem”, łamanym, o jednakowej stromiźnie dwóch połaci.

Dworek ma konstrukcję szkieletową, pierwotnie wypełnioną gliną. W połowie ubiegłego wieku, a dokładnie w latach 1956-1959 budynek parterowy został gruntownie odrestaurowany. Być może dzięki temu przetrwał w nienajgorszym stanie do dziś. Zachowany jest tam dawny układ wnętrz oraz drewniany strop w jednej z kilku izb.
Na początki dworek zasiedlony był przez kantora katedralnego, potem służył jeszcze innym lokatorom. Powrócił 16 lat temu do archidiecezji.

Zbigniew Zakrzewski wspomina, że był w odwiedzinach na ulicy pod numerem 6 u sędziwych staruszków Kalikstów Rucińskich, o dworze mówi następująco w swej książce: „Było coś swoistego i pociągającego w atmosferze tego zacisznego domu, wtopionego w zieleń”...


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze