Działo się na Żydowskiej...

Autor: edyta glebocki
Kategoria: Kultura
Dodano: 13-05-2013
Dzielnica: Stare MiastoNie trzeba być wcale wielkim miłośnikiem kultury żydowskiej, by zjeść pachnącego drożdżowym ciastem bajgla czy posłuchać wytrawnych i kultowych kawałków „Skrzypka na dachu”. Przekonali się też o tym organizatorzy pierwszego Święta ulicy Żydowskiej, na którym 12 maja, mimo deszczowej pogody zgromadziło się wielu Poznaniaków i przyjezdnych.

Tego dnia bowiem na ulicy Żydowskiej, która w dużej części od 1 maja br. stała się też przyjaznym dla spacerowiczów deptakiem, wszyscy spragnieni tradycyjnych wyrobów żydowskich, mogli zasiąść do wielkiego ucztowania za ogromnym, stumetrowym, drewnianym stołem. Bajgle, które już od XVII wieku trwale wpisują się w żydowską kulturę i tradycję były oczywiście najbardziej popularnym daniem. Każdy z przybyłych mógł więc uraczyć swoje podniebienie, decydując się na bardziej ostrą czy słodką oprawę. Do wyboru były bowiem przeróżne, zarówno włoskie dodatki, jak mozzarella z pomidorem czy słodkie truskawki ociekające w pysznej czekoladzie. W tą niezwykłą niedzielę organizatorzy zadbali jednak nie tylko o ucztę dla ciała, ale także i dla duszy.

Prezentowane fragmenty Skrzypka na dachu przez aktorów Teatru Wielkiego w Poznaniu, okraszone zostały typową w takie święta muzyką klezmerską, a więc wesołymi i tanecznymi tonami skrzypek, kontrabasu czy klarnetu. Ponadto kto chciał zmierzać śladami bogatej i niezwykłej historii dawnej, istniejącej niegdyś na miejscu ulicy Żydowskiej osady Świętego Gotarda, mógł wybrać się na jedną z wycieczek, podczas których największe arkana, anegdoty i prawdziwe historie opowiadali Paweł Sowa i Rafał Jankowiak, pokazując przy okazji niedostępne na co dzień miejsca ulicy Żydowskiej, jak na przykład klasztory. Ten dzień bowiem oprócz rozrywki i ciekawych atrakcji, upłynął też pod znakiem zgłębiania barwnej historii ulicy Żydowskiej.

EG


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 59 m2 więcej
  Cena: 533 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze