Pawilon Krzyżanowskiego odzyska blask

Autor: GOK
Kategoria: Inwestycje
Dodano: 23-05-2018
Dzielnica: Stare MiastoI to na takiego, który potrafi docenić pracę architektów i zamysł XIX-wiecznego inwestora: obiekt przeszedł w ręce firmy Mieszkania w Kamienicach. Tym samym można ogłosić, że budynek nie będzie dalej niszczał w reprezentacyjnym miejscu Poznania, ani nie zostanie wyburzony, by odzyskać ziemię pod supermarket – a przeciwnie: na pewno będzie odrestaurowany zgodnie z zasadami sztuki i prawa.

- Obserwowaliśmy ten pałacyk od dawna, i choć ostatnio odtwarzaliśmy piękny wygląd kilku kamienic na Grunwaldzie, miałam nadzieję, że będzie nam dane przyłożyć rękę do restauracji obiektu pana Krzyżanowskiego - mówi Beata Bednarczyk, prezes Zarządu firmy. - Pawilon zasługuje na odtworzenie jego dawnego stanu. Ponadto planujemy ulokować w nim biuro naszej firmy, a to też zobowiązuje.

Pawilon nie miał ostatnio dobrej prasy – krytykowano bałagan w jego sąsiedztwie, parkingu obok i w tym rejonie ulicy Garbary, zauważano brak gospodarskiej troski, prowadzącej do choćby podtrzymywania stanu zabytku. A ten jest przecież historyczną pamiątką dawnego potencjału przemysłowego Poznania. Wybudował go bowiem w drugiej połowie XIX wieku Antoni Krzyżanowski, powstaniec listopadowy, a do tego prężny przemysłowiec. Prowadził on bowiem firmę budowlaną, produkował sztukaterię, miał piece wapienne przy ul. Piaskowej i odlewnię na Małych Garbarach. Potrzebował zatem pawilonu pokazowego, do którego mógłby zapraszać potencjalnych nabywców wyrobów swojej firmy. Dlatego postawił klasycystyczny pałacyk na Garbarach, strojny w elementy sztukaterii i rzeźby. Krzyżanowskiego już dziś nie ma, jego firm też, a pałacyk przetrwał.

- Traktujemy to trochę jako uśmiech losu: Krzyżanowski prowadził firmę budowlaną i potrafił docenić urok budynków Poznania – to tak jak my, którzy będziemy teraz pracowali nad jego pawilonem - kończy Beata Bednarczyk.

 


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze