Intendentura za czołgami

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 06-11-2017
Dzielnica: Stare Miasto



Czy pamiętacie jak wyglądał w Poznaniu gmach intendentury wojskowej przy ul. Św. Marcin? Dotrwał on do zakończenia II wojny, zanim zastąpił go ówczesny Dom Partii.

Poznaniacy przyzwyczajeni są do prostego w kształcie budynku dawnego Collegium Historicum przy ul. Święty Marcin – starsi pamiętają, że wcześniej stał tu Dom Partii. A najstarsi, i miłośnicy historii poznańskich, wiedzą, że poprzednik tego budynku, gmach intendentury wojskowej bardziej pasował stylem do świętomarcińskiej zabudowy, i do zamku cesarskiego.

Ciekawe zdjęcia tego ostatniego gmachu zamieściła Ilustracja Polska z 12 maja 1935 roku, zamieszczając fotoreportaż z okazji defilady święta narodowego Trzeciego maja. Defiladę odbierali zebrani przed zamkiem oficjele na czele z wojewodą Maruszewskim i generałem Knoll – Kownackim. Budynek intendentury zaprezentowano na fotografii przedstawiającej przemarsz „karnych oddziałów, imponujących liczbą, Stronnictwa Narodowego, jednolicie umundurowanych”, a także na drugiej – z „najgroźniejszą i najnowocześniejszą bronią naszej armji: małymi, szybkimi czołgami” typu TK-3. Ciekawe ujęcie zamku przedstawia też zdjęcie defilujących harcerek i oddziałów przysposobienia wojskowego.

Budynek intendentury został wzniesiony w XIX wieku dla wojskowych specjalistów od zaopatrzenia – w Poznaniu bowiem stacjonowały dowództwa licznych jednostek pruskich, a miasto ze swoimi fortami uznawane było za twierdzę. Pierwotnie w tym miejscu, dziś u zbiegu ulic Św. Marcin i Kościuszki, miał stanąć kompleks koszarowy, ostatecznie jednak w latach 1843-47 wzniesiono tu gmach z charakterystyczną ośmioboczną wieżą. Wieża ta jest zresztą jednym z częściej spotykanych obiektów na starych pocztówkach poznańskich, prezentowana przeważnie w sąsiedztwie Bramy Berlińskiej.

Po odzyskaniu niepodległości budynek intendentury posłużył żołnierzom wojsk wielkopolskich, a po połączeniu Armii Wielkopolskiej w Wojskiem Polskim – jednostkom WP. Tu właśnie ulokowało się dowództwo 14 Dywizji Piechoty. W czasie okupacji wykorzystywali go Niemcy i oni okazali się jego ostatnimi gospodarzami. Budynek został poważnie uszkodzony w czasie walk o Poznań i po wojnie – rozebrany. Na jego miejscu rozpoczęto w 1949 roku budowę siedziby KW PZPR.  


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.



Ostatnie komentarze