Kamienica z czekoladami

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 11-10-2017
Dzielnica: Stare MiastoW kamienicy przy Starym Rynku 56 ma swoją siedzibę poznański Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Ponad sto lat temu funkcjonował tu sklep prężnej fabryki czekolady…

Na początku XX wieku w polskojęzycznej prasie poznańskiej można było znaleźć ogłoszenia zapraszające do sklepu Fabryki czekolady i cukrów Frenzel & Co. Poznań, mieszczącego się właśnie pod numerem 56 na Starym Rynku. Fabryka założona została w połowie XIX wieku, a jej ówczesny właściciel, Paweł Kryszkiewicz przejął ją w ostatnich latach przed wejściem w XX wiek. Jak pisał w 1906 roku Zygmunt Słupski, „...w r. 1904 — a więc w 50 rocznicę założenia — p. Kryszkiewicz przeniósł ją do własnego domu (St. Rynek 56) i podług wszelkich nowoczesnych wymagań, rzec można, ze zbytkiem urządził. Obecnie prócz motoru o sile 50—60 koni, pędzonego własnym, na miejscu wytwarzanym gazem, posiada również własną dynamo dla oświetlenia elektrycznością całej fabryki, biur i składu, oraz własną centralę do ogrzewania i własny zakład do wytwarzania lodu. Słowem fabryka dzisiejsza, tak swymi rozmiarami jak i urządzeniem, wprost podziw budzi. Tak nadzwyczajny i szybki jej rozwój najlepszym jest przykładem: co znaczy w przemyśle człowiek. To też choć obecny właściciel nie jest założycielem, śmiało jednak za twórcę uważać go można, bo on to właściwie swą energią i przedsiębiorczością, oraz niezmordowaną pracą, wszystko, prawie z niczego, do dzisiejszego poziomu podniósł, — może więc za wzór przemysłowca służyć, zwłaszcza, że i wyroby jego śmiało już mogą z najlepszymi współzawodniczyć. (…) Motor, aparat gazowy, dynamo, centrala, maszyny do lodu — wszystko to widzimy w suterenach, na parterze zaś skład główny, a piętra zajmują biura i właściwa fabryka, podzielona na kilka odrębnych działów”.

Paweł Kryszkiewicz ogłaszał się m.in. w „Postępie” z 27 marca 1904 roku, gdzie zapewniał, że dwa razy dziennie dostarcza do sklepu w kamienicy nr 56, a także do innych – przy ul. Fryderykowskiej 1, Św. Marcin 48 i przy ul. Nowej - w Bazarze, świeże pierniki, marcepany, cukry, pomadki, biszkopty, herbatniki i owoce marcepanowe, przy czym - „na piernikach udzielał rabatu”.

Sama kamienica, nazywana „Złocistą” należała wcześniej do znanych poznańskich obywateli: od 1461 roku była własnością burmistrza Jerzego Boka (prowadził handel, udzielał pożyczek – m.in. królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi, prowadził łaźnię przy ul. Woźnej), od 1569 roku - do wojewody Stanisława Górki, a od końca XVIII wieku – do Jana Jakuba Kluga. W czasie II wojny kamienica została zniszczona i po wyzwoleniu Poznania, odbudowana od fundamentów w formach późnorenesansowych.  


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze