Nowe torowisko na Wildzie - już może za dwa lata

Autor: GOK
Kategoria: Inwestycje
Dodano: 10-10-2017
Dzielnica: WildaNa Wildzie poprawi się komfort życia mieszkańców kamienic bezpośrednio sąsiadujących z torowiskiem tramwajowym. I to już może nawet za dwa lata!

Torowisko przy ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r. będzie remontowane, a miasto Poznań uzyskało już ponad połowę kwoty potrzebnej na te prace. To ponad 27 mln złotych ze środków Funduszu Spójności na realizację inwestycji z zakresu infrastruktury transportu publicznego w Poznaniu. Projekt ten jest już szóstą inwestycją w transport publiczny realizowaną na obszarze Poznania, która uzyskała wsparcie z ze środków UE w ramach Działania 6.1. „Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Odpowiednia umowa o dofinansowanie projektu „Przebudowa torowisk w ulicach Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 roku" została podpisana 3 października, w siedzibie Ministerstwa Rozwoju, przy czym Poznań reprezentowany był przez Grzegorza Kamińskiego, pełnomocnika Prezydenta ds. Funduszy Europejskich.

Jak podaje portal poznan.pl, „Zakres projektu obejmuje przede wszystkim przebudowę wyeksploatowanego już torowiska tramwajowego w ulicach Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r. na odcinku o długości ponad 1,4 km - od skrzyżowania z ul. Wierzbięcice z ul. ks. Jakuba Wujka do skrzyżowania ul. 28 Czerwca 1956 r. z ulicami Kilińskiego i Krzyżową. (…) W wyniku realizacji inwestycji powstanie torowisko o nowoczesnych parametrach technicznych i technologicznych, pozwalających na osiągnięcie odpowiedniej trwałości i stabilności, jak również na zapewnienie poprawy bezpieczeństwa, ograniczenia emisji drgań i hałasu oraz poprawienia komfortu podróżowania. (…) Torowiska na Wildzie remontowane jest także w związku z planowaną budową tramwaju na ul. Ratajczaka. Będzie to wówczas główna droga tramwajów łącząca Dębiec i Wildę z centrum”.

Jednocześnie zostanie przebudowana infrastruktura przystankowa na tej trasie, tak by uwzględnić potrzeby osób niepełnosprawnych. Do tego powstanie wspólny przystanek w rejonie Rynku Wildeckiego, zamiast dotychczasowych odrębnych - dla poszczególnych relacji – przystanków. Będzie on typu wiedeńskiego, tak samo jak docelowo ten w rejonie ul. Św. Czesława.

Poznań.pl informuje, że „...torowisko na ul. Wierzbięcice, jak i fragmencie ul. 28 Czerwca 1956r., zaprojektowano w miejscu istniejącego. Przewidziano tam jezdnię jednopasmową, jednokierunkową po każdej stronie torowiska. Miejsca postojowe będą równoległe do jezdni wzdłuż chodników”.

Przebudowa linii tramwajowej i jej infrastruktury została wyceniona na ok. 62,81 mln zł, i ma potrwać w latach 2021 - 2022. Bardzo możliwe jest jednak przysoieszenie robót, tak, by rozpoczęły się już w 2019 roku.


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze