Strzelanina przed składem cygar

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 10-10-2017
Dzielnica: Stare MiastoBudynek przy ul. 23 Lutego pod numerem 16-tym sąsiaduje ze znaną w Poznaniu całodobową apteką. Przed wojną kojarzono go ze strzelaniną między złodziejami i policją.

Wówczas ulica nazywała się Pocztową, i biegła od ul. Rynkowej do placu Nowomiejskiego. Dodajmy, że wcześniej, od chwili założenia w 1804 roku ulica nosiła nazwę Fryderykowskiej, a że w tym miejscu wcześniej znajdowała się osada Glinki, to mówiono tez na nią „Glinki” zaraz po odzyskaniu niepodległości. Zaraz na początku stycznia 1920 roku nazewnictwo uporządkowano, oficjalnie nadając ulicy nazwę „Pocztowa” ze względu na budynek urzędu pocztowego (zbudowany jeszcze w 1798 roku, przebudowany w latach 1872-1881 i uwzględniający m.in. stację dyliżansów). Po wyzwoleniu Poznania w 1945 roku nazwano ją ulicą 23 Lutego.

Tymczasem Nowy Kurjer z 6 stycznia 1927 roku podawał, że w nocy właśnie przy Pocztowej padły strzały z broni palnej. Oto bowiem „niewyśledzeni dotąd sprawcy dokonali włamania do składu cygar przy ul. Pocztowej 16”. Nie zachowali jednak ostrożności i albo zachowywali się głośno, albo nie zamaskowali śladów sforsowania bramy wejściowej do budynku – w każdym razie zauważył ich patrolujący samotnie ulicę posterunkowy. Policjant nie zastanawiając się wkroczył do akcji i próbował zatrzymać włamywaczy. Nie spodziewał się jednak, że nocni goście byli uzbrojeni: wyciągnęli bowiem pistolety i otworzyli ogień do intruza w granatowym mundurze. Policjant zdążył odskoczyć i na szczęście nie został trafiony. Wzywał pomocy i szybko nadbiegło kilku kolejnych funkcjonariuszy. Złodzieje musieli więc przerwać rabunek i spróbowali uciec. Ponieważ przed budynkiem czekał na nich komitet powitalny w postaci policjantów z rewolwerami Nagant w ręku, przedostali się klatką schodową na strych budynku, a stąd na dach. Tą droga, przechodząc na sąsiadujące kamienice, rozpłynęli się w mroku nocy...    


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 59 m2 więcej
  Cena: 533 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze