Lasy reklamują domy z drewna, ale...

Autor: GOK
Kategoria: Inwestycje
Dodano: 12-09-2017
Dzielnica: BrakKamienice mają w sobie sporo drewna – jednak przede wszystkim w postaci elementów konstrukcyjnych. Państwo propaguje budowę domów z drewna, jednak jak dotąd, nie jest to popularny budulec.

Lasy Państwowe reklamują projekt „Polskie domy drewniane – żyj w zgodzie z naturą”, według którego warto stawiać na budowę drewnianych domów oraz hoteli pod wynajem. Zdaniem Konrada Tomaszewskiego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych, drewno powinno być surowcem coraz częściej wykorzystywanym w budownictwie, a projekt Lasów może wpisać się w realizowany przez rząd program Mieszkanie Plus. Dodatkowo w ramach programu powstałby odpowiedni system kredytowania budowy domów drewnianych przez właścicieli prywatnych gruntów.

Serwis „Oferteo.pl”, łączący w czasie rzeczywistym poszukujących usług z ich dostawcami, przygotował „Raport o budowie domów”, na bazie analizy ponad 1,5 tysiąca zapytań ofertowych złożonych od 1 stycznia do 5 września 2017 roku przez osoby zainteresowane budową domu z drewna.

Według raportu Polacy są przywiązani do tradycyjnych technologii. Wśród ankietowanych przez serwis, którzy w 2016 roku budowali dom, tylko 12% wskazało, że wykorzystało do tego drewno, realizując inwestycję w technice szkieletowej bądź budując z bali. Przy tym zdecydowanie częściej decydowali się na technologię szkieletową: tu szkieletowa konstrukcja domu montowana jest z belek połączonych za pomocą gwoździ, a następnie wypełniana materiałem termoizolacyjnym. Według specjalistów dom kanadyjski jest energooszczędny, a jego budowa może potrwać krócej niż domu stawianego w technologii tradycyjnej. Natomiast budowa z bala jest rozwiązaniem droższym – przede wszystkim z uwagi na koszt litego drewna, który jest budulcem domu.

Osoby budujące dom z drewna częściej korzystają z indywidualnego projektu architektonicznego. Co ciekawe, jest to sytuacja odwrotna niż w przypadku osób budujących tradycyjnie, spośród których większość decyduje się na zakup gotowego projektu. Dom z drewna najczęściej, bo w 50% przypadków, ma powierzchnię do 100 m2. Co czwarty badany budował dom o powierzchni użytkowej 101–125m2. W przypadku domów drewnianych najmniejszą popularnością cieszyły się te o największej powierzchni. Na inwestycję przekraczającą 150m2 zdecydowało się tylko 5% ankietowanych.

Uczestnicy badania najczęściej decydowali się na budowę domu do stanu deweloperskiego (40%) lub pod klucz (30%). Najrzadziej – do stanu surowego otwartego (6%).


 


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze