Sowa na kamienicy

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 12-09-2017
Dzielnica: ŁazarzWśród ciekawych symboli umieszczanych na pięknych poznańskich kamienicach, możemy znaleźć sowę. Siedzi ona na dachu budynku przy ul. Orzeszkowej 9/11.

Sowa wcale nie jest jednoznacznie postrzegana jako dobry lub zły znak, chociaż wierzenia wielu kultur łączą ją raczej z nieszczęściami, bo z uwagi na nocny tryb życia ptaki te łączone są z samotnością, śmiercią i smutkiem. Gdyby jednak była wyłącznie pejoratywnym symbolem, nie umieszczanoby jej na budynkach - tam, gdzie żyją ludzie, którzy z danym domem żywią pewne nadzieje...

Symbolem śmierci okrzyknięto sowę w Egipcie, Chinach, Indiach, Japonii, krajach Ameryki Północnej i Środkowej, Arabowie również przypisywali jej negatywne znaczenie – że niszczy to co dobre, i że w sowach unoszą się nad ziemią dusze ludzi, których smierć nie została jeszcze pomszczona. Daleko nie sięgając, polskie przysłowie mówi, że „sowa na dachu kwili, umrzeć komuś po chwili”. Mimo to, w pewnych kulturach sowę chętnie lokowano na domach: w Chinach, gdzie sowę kojarzono z burzą, i w Japonii – w której sowie przypisywano znaczenie głodu i zarazy, chętnie na domach umieszczano symbole tych ptaków. Miały one chronić przed chorobami, biedą i piorunami.

Piękna duża i widoczna z daleka sowa zdobi elewację kamienicy przy ul. Orzeszkowej 9/11. Ten trzypiętrowy budynek, elegancko odnowiony, został wybudowany w 1903 roku – jak głosi napis na bocznej lewej ścianie. Jego styl pasuje do pięknych kamienic rejonu ulicy Matejki, czyli Kaiser – Wilhelm – Anlage, zespołu budynków w zabudowie willowej. Projektantem kamienicy był Paul Pitt, architekt urodzony w Swarzędzu w 1875 roku, a pracujący w Poznaniu na przełomie XiX i XX wieku. Jego dziełami są m.in. kamienice przy ul. Dąbrowskiego 53/55, 86, Matejki 3, 40/41 i 47, Matejki / Grunwaldzkiej 20a, Jackowskiego 25, czy Bukowskiej 33. Pitt był dumny ze swoich dzieł i umieszczał na ich elewacjach swoją sygnaturę.

Warto dodać, że w pobliżu, w willi przy ul. Orzeszkowej 6/10 utworzono około 1900 roku szpital – Posener Sanatorium, początkowo położniczo – ginekologiczny, a później także z oddziałami chirurgicznym i wewnętrznym. Z czasem przekształcił się w Szpital Kolejowy, radziecki szpital polowy, ponownie szpital kolejowy, by w 2007 roku zakończyć pracę w służbie zdrowia i przejść w ręce dewelopera.

Sam zespół Kaiser-Wilhelm-Anlage budowany był od 1895 roku i wyznaczony był ulicami Matejki (dawniej Nowoogrodowa), Orzeszkowej (dawniej Schillera), Konopnickiej (dawniej Goethego) i Śniadeckich (dawniej Herdera) w Poznaniu.  


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze