Kamienice za żołnierzami

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 29-08-2017
Dzielnica: Stare MiastoPiękno starego Poznania i jego kamienic niejednokrotnie można podziwiać na starych fotografiach, wykonanych przy zupełnie innej okazji, niż prezentacja budynków.

Na drugim planie widać zatem efektowne wykończenia okien, balkony, bramy i szyldy świata, który już nie wróci, ale którego obrazy… nieraz są podobne do tych, które dziś obserwujemy na poznańskich ulicach. Oto Plac Wolności, miejsce historyczne dla poznańskiej wojskowości. „Ilustracja Polska” z grudnia 1937 roku prezentuje migawki ze święta podchorążych, które odbyło się 29 listopada. Na Placu „odbywa się tradycyjnym zwyczajem zaprzysiężenie podchorążych piechoty. Dwóch oto wystąpiło przed front i położyło wyciągnięte do przysięgi palce na chorągiew ozdobioną krzyżem Virtuti Militari. Kapelan wojskowy czyta rotę przysięgi, którą powtarza chór podchorążych. Tłumy publiczności z obnażonymi głowy śledzą ten podniosły akt”…

Sztandar pułkowy ozdobiony jest też odznaczeniem rumuńskim Michala Walecznego. Przysięgę powtarzają wszyscy żołnierze, a odbiera ją ks. kapelan Paszkiewicz.

Na obu zdjęciach prezentowanych w „Ilustracji” wyraźnie widać za żołnierzami fragmenty kamienic przy Placu Wolności.  


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze