Zamkowa pod piątką - jak od Forsythów

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 27-08-2017
Dzielnica: Stare MiastoKamienica przy ul. Zamkowej 5 była nazywana żartobliwie Giełdą Forsyte’ów, w nawiązaniu do bardzo popularnej powieści Johna Galsworthy’ego - „Saga rodu Forsyth’ów”.

Budynek otrzymał taką nieoficjalną nazwę w latach trzydziestych, a nadali mu ją młodzi Sławscy, potomkowie sędziego Stanisława Sławskiego, znanego bibliofila i znawcy dawnego prawa polskiego. Pan Stanisław kupił kamienicę w 1890 roku i przeniósł się do niej z zajmowanego mieszkania w budynku przy ul. Św. Marcin 13. Jeszcze wcześniej mieszkał też w centrum - przy ul. Młyńskiej i przy ul. Rycerskiej – późniejszej Ratajczaka. Gdy zmarł w 1913 roku, kamienica pozostała w rękach rodziny: jego żona Konstancja z Ziołeckich Sławska opuściła dom dopiero w 1940 roku.

Jak pisał Sławomir Leitgeber, przedstawiając ród Sławskich, „...Była to stara kamienica o bardzo grubych, zapewne wiekowych murach, pełna nastrojowych zakamarków, nisz, i mrocznych korytarzy. Działało to bardzo na wyobraźnię dzieci. Pokoje były obszerne, lecz mimo to zaciszne, urządzone w stylu, który wnukom sędziego wydawał się bardzo staroświecki. Dom ten był zawsze po staropolsku gościnny i takim też po śmierci sędziego i jego małżonki pozostał. Aż po rok 1939 był ten dom centralnym punktem życia rodzinnego i także w jakimś sensie towarzyskiego, gdyż skupiał w swoich murach całą bliższą i dalszą rodzinę obojga państwa domu”. Młode pokolenie Sławskich, czytające modnego wówczas Galsworthy'ego, utożsamiało siebie i swój dom z postaciami i środowiskiem z powieści. „Ci wówczas młodzi Sławscy chyba nie bez racji widzieli wiele zbieżności i podobieństw między ową angielską rodziną, należącą do zamożnej brytyjskiej burżuazji, a równie dostatnim, a zarazem europejskim domem swoich dziadków”.

Nieoceniony Zbigniew Zakrzewski, taki pisał o kamienicy numer pięć: „Kamienica pod piątym, tuż przy Rynkowej, należała do roku 1889 do sędziego Stanisława i Konstancji z Ziołeckich Sławskich. Tutaj chowały się wszystkie ich dzieci, później znane w Poznaniu osobistości: pisarka Maria Wicherkiewiczowa, architekt Roger oraz adwokaci Jan i Stanisław. Częstymi gośćmi Sławskich bywały przed kilkudziesięciu laty znane na gruncie poznańskim osobistości, by wymienić Stefana Cegielskiego, syna Hipolita, czy lekarza społecznika, dra Bolesława Krysiewicza. W kamienicy tej mieściła się dawnymi czasy piwiarnia”.


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze